01:48 03 دسامبر 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
1130

آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران اخیرا اعلام کرد که لوله انتقال نفتی که اقدامات ابتدایی آن پیشتر انجام شده قرار است از گوره به جاسک نفت ایران را انتقال دهد و فناوری این پروژه نیز تکمیل شده تا پس از آن ایران برای صادرات نفت خود وابسته به تنگه هرمز نباشد، وی تاکید کرد این اقدام دولت استراتژیک ترین پروژه خواهد بود.

اسپوتنیک - آقای دکتر سید حسین نقوی حسینی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی پروژه انتقال نفت از گوره به جاسک به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین پروژه های نفتی جمهوری اسلامی ایران در طی چهار دهه گذشته پروژه انتقال نفت از گوره به جاسک است.

این پروژه از چندین جهت اهمیت دارد یکی از آنها از لحاظ تکنولوژی و نوع ابزار آلاتی است که این انتقال را امکان پذیر می کند، ما در شرایط تحریم توانایی تولید قطعات لوله‌ های انتقال نفت را کسب کردیم از سوی دیگر یکی از اهداف جمهوری اسلامی ایران بازسازی، احیا و به بهره‌ برداری رساندن سواحل مکران است و این پروژه به فعال شدن آب‌ های جنوب شرق جمهوری اسلامی ایران کمک شایان توجهی می‌ کند.

وی در ادامه افزود:

این پروژه ظرفیت انتقال ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز را دارد که ظرفیتی بسیار وسیع می باشد و معنای آن این است که جمهوری اسلامی ایران می تواند به مرحله ای برسد که برای صادرات نفت و انتقال آن نیازی به ورود به تنگه هرمز و خلیج فارس نداشته باشد که یک تحول نفتی در منطقه محسوب می شود چرا که اکنون تمام صادرات نفتی کشور ما و کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق تنگه هرمز است و این پروژه نفتی ایران مشکلات مربوط به تنگه هرمز و انتقال نفت از خلیج فارس را برای کشورمان حذف میکند از سوی دیگر دریای عمان و اتصال آن به دریای آزاد امتیاز بسیار خوبی برای انتقال نفت میباشد.

سخنگوی سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره بخش های دیگر پروژه انتقال نفت از گوره به جاسک بیان کرد:

در این پروژه پیش‌ بینی‌های خوبی صورت گرفته از جمله دو پالایشگاه و سه پتروشیمی که با قرارداد های بیوتی و سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود همین موضوع زمینه جذب سرمایه و اشتغال ‌زایی فراوانی را در منطقه ایجاد می کند.

آقای دکتر سید حسین نقوی حسینی مشکلات روند انتقال نفت از طریق خلیج فارس و تنگه هرمز را اینگونه توصیف کرد:

امروز نقل و انتقالات و صادرات نفت از طریق تنگه هرمز با مشکلات متعددی روبرو است و علت آن هم حضور قدرت‌ های استکباری جهان از جمله ایالات متحده است که با ایجاد مشکلات متعدد هزینه مراودات اقتصادی در این منطقه را بالا برده اند همچنین که فعالیت های نفتی در خلیج فارس زیان های محیط زیستی شدیدی را همراه دارد، جمهوری اسلامی ایران با عملی کردن این پروژه تمامی این مشکلات را پشت سر می‌ گذارد.

وی در پایان اظهار داشت:

جمهوری اسلامی ایران در حوزه نفتی گام‌ های بسیار موثری را هم به لحاظ تکنولوژیک، هم دانش و هم تعبیر استراتژیک انتقال نفت و گاز در پیش دارد که فعال سازی و احیای آب‌ های جنوب شرقی جمهوری اسلامی ایران نیز در دستور کار است این طرح‌ ها می‌ تواند تاثیر خوبی را در رشد و توسعه اقتصادی ایران بگذارد.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک