00:09 21 ژوئن 2021
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 84

یک روز تا انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران باقی مانده، انتخاباتی که توجه تمام جهان را به ایران متمرکز کرده.

دکتر فواد ایزدی کارشناس مسائل سیاسی درباره ی میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

مشارکت مردم در انتخابات پیش رو اگر کاهش پیدا نکند جای تعجب دارد چرا که در یکی دو سال گذشته جمهوری اسلامی ایران تحریم های بسیار گسترده ای را تجربه کرده و این تحریم ها بخش قابل توجهی از مردم را تحت فشار قرار داده، در صدی از این مردم تحت فشار به هر حال احساس نارضایتی از وضعیت خود و شرایط را دارند و قطعا این موضوع در صد حضور مردم را کاهش می دهد. در سراسر دنیا حضور مردم در انتخابات یک نشانه ی همراه بودن با سیستم سیاسی حاکم است و هدف تحریم ها هم همواره ایجاد نارضایتی بوده، قطعا این تحریم ها روی بخشی از مردم تاثیر گذاشته و ایجاد نارضایتی کرده، البته که بخشی از مردم هم از تحریم ها آسیب ندیدند؛ بنابر این ممکن است حضور بخش ناراضی کمرنگ شود و طبیعی است میانگین شرکت مردم کاهش یابد.

وی در ادامه افزود:

میانگین شرکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی در 40 سال گذشته 60 درصد بوده و احتمال آن زیاد است که امسال میزان مشارکت از میانگین پایین تر باشد، البته این درصد به صورت میانگین است یعنی در برخی سال ها 55 درصد بوده و در برخی 65 درصد و به طور میانگین رقم 60 درصد اعلام شده.

دکتر فواد ایزدی درباره ی احتمال یکدست شدن مجلس پیش رو و ارتباط آن با دولت بیان کرد:

تمام این موضوعات به حضور مردم بستگی دارد، اگر حضور مردم زیاد باشد، خیر یکدست شدن در مجلس رخ نخواهد داد، چرا که هر چه حضور مردم بیشتر و پر رنگ تر باشد به نفع اصلاح طلب ها است و رای آنها افزایش می یابد این موضوع در طول زمان و دوره های انتخابات مشخص شده، اصولگرایان اصولا طرفداری بخشی از مردم را دارند که همواره در هر شرایطی به پای صندوق ها رفته و رای می دهند، زمانی که اصلاح طلبان هم در انتخابات با درصد بیشتری شرکت کنند مجلس یکدست نخواهد شد. بنابر این تمام این موضوعات به میزان مشارکت مردم و اصلاح طلبان بستگی دارد، عموما هم رای دهندگان ایرانی در روز های آخر نزدیک به انتخابات تصمیم گیری می کنند و تقریبا می توان گفت موج ایجاد می کنند، امکان یکدست شدن هم در صورت درصد پایین مشارکت و رفتن مجلس به سمت اصولگرایان وجود دارد.

 انتخابات ایران
© Photo / Soheil Gargari
انتخابات ایران

وی در پایان اظهار داشت:

اگر مجلس را اصولگرایان تشکیل دهند فشار جدی بر روی دولت خواهد بود و برخی از وزرای کابینه ی دولت تحت فشار خواهند بود و حتی احتمال استیضاح آنها هم وجود دارد، بنابر این اگر مجلس به سمت اصولگرا شدن پیش رود فشار بر دولت آقای روحانی افزایش می یابد.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک