01:39 26 سپتامبر 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
2245

ایران از روسیه تقاضای وامی به مبلغ 5 میلیارد دلار داشته که با موافقت نسبی و دیدگاه مثبت این کشور همراه شده است.

اسپوتنیک - اخیرا جمهوری اسلامی ایران وامی با سقف 5 میلیارد دلار را از روسیه تقاضا کرده که با موافقت نسبی روسیه و دیدگاه مثبت این کشور مواجه شده، وامی که پیش از این از روسیه خواسته شده بود 2 میلیارد دلار بوده که اکنون وزارت نیرو با مجوز مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدن این وام به سقف 5 میلیارد دلار شده.

دکتر رضا اردکانیان وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پروژه های مربوط به این وام در گفتگو با خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت: پروژه هایی که قرار است این 5 میلیارد در آنها استفاده شود توسط هر دو طرف ایران و روسیه بررسی و تائید شده و در حال طی کردن مراحل قانونی است تا به قرار دادی مشخص تبدیل شود.

وی افزود: این وام قرار است در بحث انرژی یعنی قرار است به صورت ریز در راستای احداث نیروگاه 1400 مگا واتی سیریک در هرمزگان، مدرن کردن، بازتوانی و توسعه ی نیروگاه رامین اهواز و احداث نیروگاه برق آبی گتوند اولیا در خوزستان استفاده شود؛  دیگر بحثی که قرار است این وام در آن صرف شود بحث ریلی است که به صورت ریز این وام قرار است در برقی کردن راه آهن اینچه برون _ گرمسار و احداث راه آهن زاهدان_بیرجند استفاده شود، و آخرین پروژه هم احداث یا مشارکت در احداث بیش از یک هزار واگن مترو است که این وام قرار است به بودجه ی مالی آن کمک کند.
وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در ادامه متذکر شد: اکنون ما در حال مذاکره با طرف های روسی خود هستیم تا مراحل قانونی اخذ وام طی شود و پروژه های مربوط به آنرا انجام دهیم و اینکه مقداری از این وام دریافت شده و در حال استفاده است تصور صحیحی نیست.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک