05:21 04 آوریل 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 110

اسپوتنیک در گزارشی اختصاصی با سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مواضع اروپاییان در قبال برجام در نشست منامه را جویا شد.

اسپوتنیک - 22 نوامبر یازدهمین دوره ی کنفرانس منامه در بحرین برگزار شد که در این کنفرانس کشورهای عربستان، فرانسه و امارات متحده عربی اظهاراتی را در رابطه با جمهوری اسلامی ایران ارائه کردند؛ خبرنگار اسپوتنیک در تهران نظر وزارت خارجه ی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با این اظهارات را جویا شد.

آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ی جمهوری اسلامی ایران درباره ی موضع اروپاییان نسبت به برجام به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

این موضع همواره در اروپاییان وجود داشته، موضعی که در آن حرفی را لفظی اعلام می کنند در حالیکه عملا نمی توانند یا نمی خواهند آنرا انجام دهند، در کنفرانس منامه هم به عکس اظهارات وزیر دفاع و وزیر خارجه ی فرانسه سخنانی از سوی این کشور اظهار شد مبنی بر تشویق آمریکا برای تشدید فشار و نقش آفرینی بیشتر در اقدامات علیه کشورهای منطقه که به هیچ عنوان قابل قبول نیست و محکوم است، ما امیدواریم این کشور ها به خود بیایند و گامی را رو به جلو بردارند.

وی در ادامه افزود:

ما مقامات آمریکایی را در موقعیتی نمی دانیم که در رابطه با تعهدات ما در برجام نظر دهند به هر حال آنها از این توافق خارج شدند و اقدامات ایران در برجام هیچ ارتباطی به آنها ندارد، همکاری های ایران با آژانس در جای خود است و گزارشات آژانس نشان دهنده ی عمق این همکاری است و این گزارشات همواره مثبت بوده، امیدواریم فارغ از موضوعات سیاسی و فشار های برخی کشور ها آژانس بی طرفی خود را حفظ کند تا جمهوری اسلامی ایران هم بتواند همکاری خود را با حسن نیت و در چارچوب قوانین با آژانس و بازرسان آن ادامه دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ی جمهوری اسلامی ایران درباره ی مواضع وزیر امور خارجه ی عربستان در منامه بیان کرد:

اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان گفتگو و منطقه ای امن و با ثبات است نباید کشور ها را به این توهم بیاندازد که می توانند برای گفتگو و تعامل شروطی را بگذارند و سیاست هایی را القا کنند که که اصلا وجود ندارد؛ ما همواره اظهار داشتیم و در عمل هم نشان دادیم که ایران اولویت سیاست خارجی خود را همسایگان شمال، جنوب، شرق و غرب ایران دانسته و خواهان رابطه ی خوب و رعایت حسن همجواری با توجه به عدم دخالت در امور داخلی کشور ها است، ایران برای تعامل با کشور های همسایه همواره آماده است اما این موضوع امکان گذاشتن شروط توسط هیچ کشوری را قرار نمی دهد.

وی در ادامه افزود:

باب دیپلماسی هنوز باز است، برگزاری کمیسیون مشترک برجام هم در راستای موضوع گفتگو با کشور ها است، ما وظایف خود را انجام می دهیم اما معطل این موضوع نیستیم اگر بتوانیم روزنه ای پیدا کنیم که بسیار خوب است اگر هم نشود فعالیت های اقتصادی ما هرگز متوقف نمی شود.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک