04:31 23 سپتامبر 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 133

ایران به فکر مسائل محیط زیستی ساخت پالایشگاه در دریای خزر است.

روز دوم اکتبر «هفته انرژی روسیه»، یکی از مهم ترین همایش های بین المللی انرژی با سرپرستی وزارت انرژی روسیه آغاز شد. حدود 20 نفر از روسای نهاد های انرژی کشورهای خارجی و نمایندگان بزرگترین سازمان ها واتحادیه های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد ، اوپک ، همایش کشورهای صادرکننده گاز، آژانس بین المللی انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی در این همایش شرکت دارند.

دکتر بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک در حاشیه هفته انرژی در مسکو، در خصوص تصمیمات ایران در خصوص ساخت پالایشگاه نفتی در دریای خزر سخن گفت:

ما تقاضای عمده ای ساخت پالایشگاه نفتی در دریای خزر نداریم. زیرا نفت آنجا قابل تامین نیست. زیرا ما از جنوب به سختی می توانیم برای دریای خزر نفت تامین کنیم. ترجیح ما احداث پالایشگاه ها در مناطق جنوبی کشور است.

اسپوتنیک: بهزاد محمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران اطلاع داد که ساخت کارخانه های پتروشیمی در مناطق شمالی و در نزدیکی دریای خزر در دستور کار این شرکت است. در ضمن متخصصان محیط زیست ایران می گویند که شرایط زیست محیطی به نقطه بحرانی رسیده است. آیا ساخت پالایشگاه در نزدیکی دریای خزر به فاجعه زیست محیطی ختم نمی شود؟

درست است، ما در دریای خزر برای بخش پتروشیمی، پالایشگاه نفت احداث می کنیم. اما مطمئنا، در مسائل محیط زیستی صد در صد همه چیز رعایت می شود.

اسپوتنیک: آینده صنعت پتروشیمی ایران را چگونه می بینید؟

سطح پتروشیمی در ایران به سطح قابل قبولی رسیده است، ما تا کنون 17 تا 18 میلیارد دلار تولید داریم. در طی دو سال آتی به 25 میلیارد دلار و در طی 6 سال آینده ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ما به 37 میلیارد دلار خواهد رسید.

به احتمال زیاد ما دو پالایشگاه پتروشیمی در دریای خزر ایجاد کنیم، بیشتر پالایشگاه های ما در سواحل جنوبی می باشد.

اسپوتنیک: آیا شرکت های روس می توانند در این پروژه حضور یابند؟

ما از حضور آنها استقبال می کنیم.

 

شایان ذکر است، هفته انرژی روسیه از چهارشنبه 2 اکتبر و به مدت چهار روز در مسکو برگزار شود، طبق اعلام قبلی، بیژن نامدار زنگنه امروز در کنفرانسی با عنوان «به سمت رهبری در تراز جهانی، وظایف اولویتی صنعت گاز و انرژی» شرکت و سخنرانی خواهد کرد.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مرتبط:

زنگنه به اسپوتنیک: کشتی های ارواح وجود دارد
سخنرانی زنگنه وزیر نفت ایران در نمایشگاه انرژی روسیه
زنگنه: حوادث اخیر بر صادرات نفت ایران تاثیری ندارد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک