12:35 11 ژوئیه 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 51

علیرغم اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی یک سازمان بین المللی مستقل می باشد و وظیفه اش محدود به نظارت به فعالیت اعضا است، ایالات متحده که خود نقض کننده همه معاهدات منع گسترش تسلیحات هسته ای می باشد این آژانس را تحت فشار قرار داده تا موضع مورد علاقه آمریکا بر علیه ایران اتخاذ کند.

سامان نیازی ، معاون امور بین الملل موسسه بین المللی صلح زیبا جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه اخیر هیئت نمایندگی آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت:

 "بیانیه اخیر هیئت نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران و با هدف تحت تاثیر قراردادن آژانس بین المللی انرڗی اتمی می باشد".

وی افزود: "با توجه به خروج یک جانبه آمریکا از یک تعهد چند جانبه بین المللی که فقط در فرهنگ خاص آمریکایی قابل تفسیر است، آمریکا امروز در قامت یک کشور یاغی غیر متعهد به تمامی  هنجارهای بین المللی اساسا صلاحیتی برای اظهار نظر ندارد".

آقای نیازی گفت:

"رویکرد نهادهایی نظیر آژانس حرفه ای و بین المللی انرژی اتمی علی الاصول می بایست علمی ، حرفه ای وبی طرفانه باشد که البته در سفر اخیر کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس شخص ایشان بر استمرار رفتار و رویکرد حرفه ای تاکید داشتند".

بگفته معاون امور بین الملل موسسه بین المللی صلح زیبا: "ادبیات این بیانیه استقلال آژانس را زیر سوال می برد و آژانس می بایست برای حفظ ماهیت حرفه ای خود از تکرار چنین بیانیه های فاقد اعتبار و سیاست زده جلوگیری کند.

ایشان تاکید کردند: آنچه به بهانه بحث هسته ای توسط آمریکا علیه ملت ایران اتفاق افتاده  است نقض حقوق اولیه شهروندان در پرتو تحریمهای یک جانبه و غیرقانونی است".

مسئول بین الملل این سازمان مردم نهاد افزود: "تحریم دارو و ضروریات ابتدایی بیماران توسط آمریکا به بهانه ای که هرگز مرجع تخصصی و بین المللی،انرژی هسته ای آن بهانه را تایید نکرد جرم علیه بشریت ونقض حقوق گروههای تحت حمایت ویژه کنوانسیونهای خاص بین المللی است لذا به عنوان مجموعه حقوق بشری از تمامی ظرفیت مدنی خود در جهت صیانت ازحقوق ملت ایران توسط ابر ناقض حقوق بشر یعنی آمریکا استفاده خواهیم کرد و دنیا را به اجماع در خصوص متوقف کردن یاغی گریهای کاخ سفید و رئیس بی اطلاع از قوانین و قواعد بشری اش دعوت می کنیم".

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک