04:50 06 ژوئیه 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
1370

دانشمندان توانمند ایرانی در دانشگاه شهید بهشتی موفق به تولید بافتی از جنس سرامیک و پلیمر شدند که شباهت زیادی با استخوان دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای بافت های استخوانی از دست رفته ی بیماران باشد.

ایران بار دیگر گوی سبقت را در زمینه ی پزشکی از همسایگان خود ربود، محققان و دانشمندان توانمند ایرانی در دانشگاه شهید بهشتی موفق به تولید بافتی از جنس سرامیک و پلیمر شدند که شباهت زیادی با استخوان دارد و می تواند جایگزین مناسبی برای بافت های استخوانی از دست رفته ی بیماران باشد.

معمولا در پیوند های استخوانی برای پیوند در ناحیه ی آسیب دیده از استخوان های درونزاد (استخوان های لگن و یا دنده) استفاده می شود که هزینه ی یک عمل جراحی ثانویه را به بیمار تحمیل می کند و علاوه بر آن مدت بستری را هم طولانی تر می کند؛ در حالت دیگر از استخوان های آلوژن (استخوان بدست آمده از جسد) استفاده می شود که در این روش هم خطر انتقال
آنتی ژن ها وجود دارد و هم در نقایص بزرگ نمی توان این روش را به کار برد.

 • ساخت استخوان مصنویی در ایران
  ساخت استخوان مصنویی در ایران
  © Sputnik / Shiva Abshenas
 • ساخت استخوان مصنویی در ایران
  © Sputnik / Shiva Abshenas
 • ساخت استخوان مصنویی در ایران
  © Sputnik / Shiva Abshenas
 • ساخت استخوان مصنویی در ایران
  ساخت استخوان مصنویی در ایران
  © Sputnik / Shiva Abshenas
1 / 4
© Sputnik / Shiva Abshenas
ساخت استخوان مصنویی در ایران

در این رابطه خبرنگار اسپوتنیک در تهران با دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صحبت کرد:

دانشگاه ها 3 نسل دارند که عبارت است از آموزش به طور صرف که به منظور تربیت نیرو است، آموزش همراه با فعالیت های علمی به صورت ارائه ی مقاله و نسل سوم که در آن علاوه بر آموزش و ارائه ی مقاله، تولیدات علمی هم صورت می گیرد و دانشگاه شهید بهشتی را می توان جزو نسل سوم دانشگاه ها دانست، ما برای انجام این فعالیت ها با دانشگاه های خوب صنعتی در داخل کشور قرارداد بستیم و همچنین با دانشگاه های معتبر بین المللی از کشور های روسیه، فرانسه، هلند و ایتالیا هم قرارداد امضا کردیم تا همکاری ها و پروژه های مشترکی را انجام دهیم؛ علی رغم تحریم های آمریکا بر مردم عزیز ایران و همچنین بر حوزه ی علم و دانش خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توانست در رتبه بندی لایدن 30 رتبه رشد کند.

وی در ادامه افزود:

یکی از روش هایی که برای ترمیم استخوان های از دست رفته استفاده می شود استفاده از موادی غیر از استخوان است در این شیوه مشکلاتی وجود دارد که یکی از آنها نقطه ی ذوب سرامیک است که قابلیت استفاده ی آن بصورت منحصر به فرد برای هر بیمار در پرینتر سه بعدی را نمی دهد.

ما در این نوع از استخوان مصنویی که به طور کامل توسط جوانان دانشجو و پزشکان داخلی تولید شده زیست ماده ای را تولید کردیم که می تواند با قرار گیری در پرینتر سه بعدی ساخت داخل، استخوان مصنویی متناسب با ضایعه ی بیمار را تولید کند که به شدت به بافت استخوان نزدیک است.

در این پژوهش که روند آن 10 سال به طول انجامید ما موفق به تولید یک زیست ماده ی خاص و یک پرینتر سه بعدی مخصوص برای پرینت این زیست ماده شدیم.

خبرنگار اسپوتنیک در تهران با دکتر آرش خجسته سرپرست تیم تحقیقاتی در رابطه با روند تولید این محصول صحبت کرد:

قطعا بسیار تمایل داریم که این محصول به تولید انبوه برسد، این موضوع نیازمند زیر ساخت های فیزیکی و نیروی انسانی است و قطعا سرمایه گذاری هم نیاز دارد که ما از سرمایه گذار های خارج دانشگاه هم استقبال می کنیم؛ ما در منطقه تنها کشوری هستیم که در این حوزه فعالیت می کنیم و قطعا می توانیم در این رابطه از توریست های سلامت نیز استقبال کنیم و می توانیم از این طریق ورود ارز به کشور را افزایش دهیم.

وی در ادامه افزود:

کشور های اروپای غربی مانند هلند، اتریش و بلژیک، آمریکا و کره ی جنوبی در این حوزه مشغول به فعالیت اند که البته هیچ کدام از آنها تعداد بیماران مورد درمان ما یعنی 5 بیمار دارای ضایعات فکی و یک بیمار با ضایعه ی استخوان تیبیای پا را نداشته اند.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک