13:35 18 سپتامبر 2019
از مزرعه پرورش کروکودیل در ایران بیشتر بدانیداز مزرعه پرورش کروکودیل در ایران بیشتر بدانیداز مزرعه پرورش کروکودیل در ایران بیشتر بدانیداز مزرعه پرورش کروکودیل در ایران بیشتر بدانید

از مزرعه پرورش کروکودیل در ایران بیشتر بدانید +تصاویر

© Photo / COURTESY MOJGAN ROOSTAEI © Photo / COURTESY MOJGAN ROOSTAEI © Photo / COURTESY MOJGAN ROOSTAEI © Photo / COURTESY MOJGAN ROOSTAEI
1 / 4
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط ,
ایرانی های شگفت انگیز (57)
0 414

نخستین بانوی شجاع ایرانی تکثیر کننده کروکودیل در ایران از نزدیک بشناسیم.

به گزارش اسپوتنیک، کروکودیل حیوانی با ظاهری خشن اما فواید بسیار است و در دنیا نیز کروکودیل را با اهداف مختلفی پرورش می دهند. اگر به جزیره زیبای قشم سفر کرده اید حتما در جاده درگهان به قشم تابلوی پارک کروکودیل "نوپک قشم" توجه شما را به خود جلب کرده است. این مکان نخستین و تنها پارک کروکودیل خاورمیانه است که از سال ۱۳۸۹ به بهره برداری رسیده است و یکی دیگر از دیدنیهای منحصر بفرد جزیره قشم است. 

در این مجموعه حدود ۲۰۰ سر کروکودیل در سنین مختلف زندگی می کنند و محیطی دلپذیر ، زیبا و امن را برای دیدن حیوانات شگفت انگیز و آشنایی با نحوه زندگی و خصوصیات آنها فراهم کرده است.

خبرگزاری اسپوتنیک با مژگان روستایی، نخستین بانوی شجاع ایرانی، صاحب مزرعه "نوپاک" و تکثیر کننده کروکودیل در ایران به گفت و گو پرداخته است.

 

 ایده  ساخت مزرعه "نوپک" از کجا آماده؟
من در رشته جانورشناسی تحصیل کردم. من و همسرم هر دو در تهران کار اداری داشتیم و پس از مدتی به این نتیجه رسیدیم که کار اداری آینده ای برای ما ندارد. بنابراین ایده کار تولیدی متناسب با رشته تحصیلی من که همراه با نوآوری هم باشد، دغدغه اصلی ما شد. پس از بررسی های انجام شده به طرح تکثیر کروکودیل رسیدیم. برای رسیدن به ایده تکثیر کروکودیل، درسال ۸۵ هیچ مقاله یا منبعی به زبان فاسی وجود نداشت بنابراین برای شرکت در دوره آموزشی، به کشور مالزی رفتیم. پس از اتمام دوره و بازگشت به ایران، شروع به اخذ مجوزهای لازم کردیم که ۲ سال به طول انجامید و سپس در کمتر از ۱ سال مزرعه را به بهره برداری رساندیم.
 خود اسم گارک "نوپک"  مخفف کلمات "نوآوری"، "پویایی" و "کوشش" می باشد که شامل دو مجموعه تولید و پارک است. در قسمت تولیدی، به بحث تولید، تکثیر و پرورش کروکودیل پرداختیم. در بخش گردشگری، مجموعه پارک کروکودیل قرار گرفته است که امکان بازدید مردمی وجود دارد و با استقبال بسیار خوبی نیز تا بحال روبرو شده است. در این پارک می توان کروکودیل را از فاصله بسیار کم و ایمن مشاهده کرد، اتفاقی که در طبیعت هم نمی افتد. در کنار کروکودیل، حیوانات دیگری نیز وجود دارد که باغ وحش تخصصی نام دارد.


طرح تکثیر و پرورش کروکدیل از چه زمانی آغاز شد؟
در بهمن ماه سال ۸۹ طرح تکثیر آغاز شد.

تا به حال موفق به تکثیر چند کروکدیل شده اید؟ علت انتخاب شهر قشم چه بوده است و فواید کروکدیل چیست؟

در این مجموعه می توان ۲۰۰ کروکودیل با سنین مختلف را می توان مشاهده کرد. علت انتخاب شهر قشم برای پرورش کروکودیل این بود که آنها نیاز به گرما و رطوبت فراوان دارند.
در دنیا کروکودیل را به چند دلیل پرورش داده می شود. دلیل اول زنده فروشی است که آنها را برای مراکز تحقیقاتی، باغ وحش ها و آزمایشگاه ها تکثیر می کنند. دلیل دیگر استفاده از پوست این حیوان برای مصارف مختلف می باشد. دلیل دیگر برای تولید دارو می باشد چرا که خون او دارای قوی ترین آنتی بیوتیک به نام "کروکودیلین" است که ۱۰ برابر قوی تر از آنتی بیوتیک های موجود در بازار می باشد.

البته تا به امروز در ایران هنوز دارویی از خون این حیوان به مرحله تولید نرسیده است اما در دنیا از خواص دارویی کروکودیل ها بهره برداری می شود. دلیل آخر تولید کروکودیل، برای ایجاد پارک کروکودیل و بازدید مردمی می باشد.

 

چه مشکلاتی بر سر راه شما تا به حال بوده است؟
مشکل اساسی ما اخذ مجوزهای لازم بوده است که ۲ سال نیز به طول انجامید. در حالیکه در ۱ سال کار را به مرحله ساخت و بهره برداری رساندیم که کاری بسیار سخت و دشوار بود. مشکل اصلی بحث کارهای اداری بود و این مسئله که قوانین و تبصره های خوبی برای خاص کروکدیل وجود ندارد و تسهیلاتی برای کروکودیل داده نمی شود، کار ما را سخت تر می کرد
.

برنامه شما برای آینده چیست؟

هدف نهایی ما توسعه مزرعه کروکودیل است. ما برنامه ی ۱۰ ساله ای داریم که در حال حاضر ۱.۵ تا ۲ سال از آن جلو هستیم. هدف اصلی راه اندازی، واردات، تکثیر و پرورش کروکودیل بود که همه این ها با اینکه نخستین مجموعه در ایران بوده ایم با موفقیت انجام شده است. هدف نهایی مجموعه ما، داشتن مزرعه با ۱۰۰۰ سر کروکودیل هست که با تکثیر بیشتر در آینده محقق خواهد شد.

شعار من و مجموعه ما این است که توصیه می کنیم اگر کسی به کاری علاقه دارد، حتما آن را شروع کند و با پشتکار آن را دنبال کند چرا که کارهای کوچک سبب ایجاد چرخه بزرگ در کشور "ایران" می شوند.

 

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

موضوع:
ایرانی های شگفت انگیز (57)

مرتبط:

خسرویار: بدون تلاش و پشتکار هیچ موفقیتی حاصل نمی شود
مجسمه ساز ایرانی با دستان طلایی+ تصاویر
اختراع جوان ایرانی؛ گامی بزرگ در درمان بیماران اوتیسم
ساخت اولین خودروی کارتینگ برقی در ایران توسط مخترع زاهدانی+ تصاویر
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک