14:59 31 اکتبر 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
172

پس از خروج یک جانبه ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران، دولت ترامپ، تصمیم به اعمال فشار بی سابقه و همه جانبه بر دولت ایران گرفت.

ایالات متحده در درجه اول تصمیم به بستن مجرای اصلی درآمد ایران یعنی نفت گرفت. با این حال، ایران در این وضعیت شانس بیشتری برای مقاومت در برابر فشار‌های ایالات متحده نسبت به 5 یا 6 سال گذشته را به علت راه اندازی مکانیزم استفاده از پول ملی در مبادلات نفتی داراست. منوچهر تکین،کارشناس مستقل در زمینه امنیت انرژی در لندن و دبیر پیشین ایران در اوپک در مصاحبه ای با اسپوتنیک گفت:

وی همچنین افزود: ایالات متحده ممکن است بازنده در بازی کاهش شريان نفتي ايران باشد،چرا که علاوه بر چین و هند که قبلا با ایران برای پرداخت با پول ملی ایران توافق نموده‌اند، کشورهای عضو اتحادیه نیز با پرداخت بهای نفت به یورو می توانند فشارهای ناشی از تحریم‌های دلاری را کاهش دهند، زیرا در هر صورت اتحادیه اروپا ترجیح می‌دهد منافع تجاری خود را حفظ کند.در نتیجه صد درصد ترامپ از این بازی نفتی برنده خارج نخواهد شد:

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک