16:46 19 آوریل 2019
طرحی جدید جایگزین برجام

طرحی جدید جایگزین برجام

© AP Photo / Carolyn Kaster
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
150

اسپوتنیک ازسرگئی میخییف کارشناس روس در امور سیاسی در باره تشکیل گروه چهار جانبه برای دستیابی به یک توافق کلی در مورد معاهده هسته ای ایران، سوال کرد.

این ابتکار روز سه شنبه توسط Jean Pierre Raffarin نخست وزیر فرانسه (2005-2002) مطرح شد و گروه باید متشکل از فرانسه، آلمان، روسیه و چین باشد.

به عقیده میخییف، دانشمند و رییس انستیتوی مطالعه مشارکت کشورهای دریای خزر، بد نبود اگر چنین فرمتی ایجاد می شد. وی در ادامه گفت: یک سوال وجود دارد و آن این که چه کسی خساراتی وارد شده به ایران بر اثر تحریمات آمرکایی را جبران کند؟ آیا اروپا آماده اقدامات عملی در این زمینه است؟

بیانیه ها و مذاکرات خوب است، اما کیست که پول های از بین رفته را به ایران بازپرداخت کند؟ من مطمئن نیستم که اروپایی ها برای مذاکرات عملی در این خصوص آماده باشند. به نظر می رسد که آنها فقط آماده هستند تا ایران را متقاعد سازند که معاهده هسته ای را ترک نکند. اما آنها برای اقدام های عملی آماده نیستند. شک و تردید وجود دارد که آنها قصد دارند تحریمات آمریکایی را نادیده بگیرند.

زمان نشان خواهد داد. در اصل، منطق رویدادها اروپا را به سوی اقدام های مستقل سوق می دهد. اما تا کنون ما اقدامات مستقل شان را ندیدیم. با این حال، طرح این ابتکار نیز چیز خوبی است!

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک