15:39 24 مارس 2019
ایران یک پیام رسان داخلی را جایگزین تلگرام می کند؟ایران یک پیام رسان داخلی را جایگزین تلگرام می کند؟

ایران یک پیام رسان داخلی را جایگزین تلگرام می کند؟

© Sputnik / Наталья Natalya Seliverstova © Sputnik / Kirill Kallinikov
1 / 2
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
مارینا الشعلان
164

علاء الدین بروجردی رئیس کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی مجلس ایران اعلام کرد که در طی چند هفته آینده یک پیام رسان ملی که به احتمال فراوان جایگزین تلگرام خواهد شد، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

علاء الدین بروجردی رئیس کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی مجلس ایران اعلام کرد که در طی چند هفته آینده یک پیام رسان ملی که به احتمال فراوان جایگزین تلگرام خواهد شد، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
بروجردی تاکید کرد که تصمیم جایگزینی پیام رسان داخلی از سوی مقامات بلند پایه کشور اتخاذ شده است. به گفته وی، با توجه به نقش مخرب تلگرام در طول اعتراضات در شهرهای ایران طی سال گذشته، این تصمیم "با نام امنیت ملی" گرفته شد و تا پایان فرودین ماه پیام رسان تلگرام مسدود خواهد شد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفت: ما امروز در فضای مجازی به این توانمندی رسیده ایم که یک سامانه ملی مانند سروش را تعریف کنیم.
شایان ذکر است که تعداد مشترکین تلگرام در ایران بیش از چهل میلیون است و تعداد مخاطبان ماهانه این پیام رسان به 200 میلیون نفر می رسد. با این حال یک پنجم این مخاطبان را ایرانیان تشکیل می دهند.
آیا کاربران ایرانی با توجه به تصمیم مقامات ایران حاضر به کنار گذاشتن محبوب ترین پیام رسان در ایران هستند؟
متخصصان ایرانی در گفتگو با اسپوتنیک اظهار نظر نمودند که به دلایل مختلف انتقال به یک پیام رسان داخلی در یک شب غیرممکن است.
محمد ازلی، یکی از موسسان سایت تحقیق بازار و خبری تکراسا معتقد است تا زمانی که پیام رسان ملی خدمات و کارایی هایی که تلگرام دارد ارائه ندهد، این پیام رسان کنار گذاشته نخواهد شد، گر چه نگرانی های دولت بی اساس نیست:

عماد آبشناس، سردبیر روزنامه Iran Daily، رئیس انجمن روزنامه نگاران آزاد و گزارشگران بدون مرز گفت که این تصمیم گیری سختگیرانه در مورد تلگرام ایده آل به نظر نمی آید.

مرتبط:

اپلیکیشن های جایگزین تلگرام
علت قطع شدن تلگرام از دید کاربران شبکه های اجتماعی (طنز)
تلگرام خراب شده یا آنرا بسته اند؟
آیا سروش جایگزین خوبی برای تلگرام است؟
تلگرام به ایران اجازه خرید «پول مجازی» را نمی‌دهد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک