13:29 20 ژانویه 2019
چرا یک فرد افغانی در کریمه به حبس ابد محکوم شد؟

چرا یک شهروند افغانستان در کریمه به حبس ابد محکوم شد؟

© Sputnik / Sergey Malgavko
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
1511

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه «ماسکوفکسکی کامسامولتس» چاپ روسیه، کبیر محمد یک شهروند اوکراینی افغانی تبار که در ماه سپتامبر 2016 با خانواده خود برای استراحت وارد کریمه شد به محض ورود در فرودگاه بازداشت گردید.

در فرودگاه بین‌المللی سیمفروپل به او اعلام کردند که او در حقیقت امر یک جنایتکار ایرانی محمد کبیر نیازی است و از دادگستری جمهوری اسلامی ایران فرار کرده است. پایگاه الکترونیک نشان داد که او با اسم محمد کبیر نیازی در جمهوری اسلامی ایران تحت پیگرد قانونی قرار دارد.

اینک یک سال و نیم است که این افغان 49 ساله نمی‌تواند به خانه خود باز گردد هر چند که بعد از مدتی روشن شد که اشتباه صورت پذیرفته است. وی در انتظار انتقال به ایران از حق ترک شبه جزیره کریمه محروم شده است. ایران در مورد پرونده او ارتباط بر قرار نکرده و استرداد او را درخواست ننموده است. در فایل‌های اینترپل نیز اسم او ذکر نشده است. او هرگز در ایران نبود.

همسر او «اوکسانا» می‌گوید که حتی اگر وی امکان داشت مایل نیست از کریمه فرار کند چون فردی قانون پذیری است. ایران در طول این مدت هیچ اسنادی در تأیید تقصیر کبیر محمد را نفرستاده است. مقام های کریمه در مورد سرنوشت کبیر محمد بی‌تفاوت اند واگر لازم باشد حاضر اند وی را تا ابد در کریمه نگه دارند.

همسر وی می گوید:

ولی از همه بدتر این است که وضع مزاجی او زیر خطر قرار گرفته است. وی در زندان دستخوش سکته مغزی شد و حالا که آزاد گردید وضع سلامتی اش چندان خوب نیست و به عمل جراحی نیاز دارد. لیکن این عمل را تنها در مسکو یا سن پترزبورگ نه در کریمه انجام می دهند. وی می‌تواند بدون این عمل بمیرد. بعلاوه او تبعه اوکراین است و اما رفتن به اوکراین هم برایش ممنوع است. از همان ابتدا معلوم شده بود که در فرودگاه سیمفروپل کریمه کبیر محمد عوض یک شخص دیگر گرفته شد و اشتباه بروز کرد ولی نه در آن زمان و نه حالا هیچ‌کس مایل نیست برای اصلاح کردن آن کاری بکند.

روزنامه «ماسکوفکسکی کامسامولتس» نوشت:

ما شاهد آن هستیم که در مورد این شخص افغانی همه قوانین انسانی، روسی و بین‌المللی پایمال شده و می شوند.

 

مرتبط:

ظاهرشدن هواپیمای نیروی دریایی آمریکا در نزدیکی کریمه
ایجاد منطقه هواداران جام جهانی 2018 در کریمه
بی بی سی هنگام معرفی شهرهای جام جهانی 2018 ، کریمه را بخشی از روسیه معرفی کرد
کشف قبر کودک دوران باستان در کریمه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک