در برنامه هسته ای ایران اسرار وجود ندارد

برنامه هسته ای ایران اسرار ندارد

© REUTERS / Kacper Pempel/Illustration
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
0 61

به گزارش رویترز، گروه هکری ShadowBrokers که مسئولیت سرقت ابزارهای هک و جاسوسی سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا را به عهده خود گرفت، اعلام کرد که از ماه ژوئن به افشاگری داده‌هایی در باره برنامه موشکی وبرنامه هسته ای چند کشور خواهد پرداخت.

بنا به گزارش رویترز، هکر ها به این امری تهدید می‌کنند کهافشاگری ها مربوط به برنامه های موشکی و هسته ای روسیه، چین، ایران و کره شمالی و همچنین افشاگری ها مربوط به سیستم بین‌المللی تبادل داده های بانکی «سوئیفت» به صورت ماهانه منتشر شوند.

اما سیستم‌های امنیتی تاسیسات هسته ایران ازمدت‌ها پیش به حملات هکر ها عادت پیدا کردند. مهندسین ایرانی پس از حمله بدافزار Stuxnet که موجب از کار افتادن 20 درصد سانتریفیوژ های هسته ای ایران شده،مکانیسم های جدید حفاظتی را طراح یو ایجاد کردند و نتیجه، برنامه هسته ای ایران طی هفت سال است که خارج از مداخله هکرهاست.

دکتر مانی محرابی،عضو هیات علمی اندیشکده روابط بین الملل و تحلیلگر ارشد مسایل بین المللدر مصاحبه با «اسپوتنیک» به سوالی آیا افشاگری های جدید گروه هکری ShadowBrokersمی تواند امنیت ملی ایران را به طور جدی به چالش بکشد،جواب منفی داده و چنین گفت:

حسن بهشتی پور، تحلیلگر سیاسی ایرانی شبکه انگلیسی زبان «پرس تی وی» ایران و کارشناس دائم مسائل هسته ای در گفت و گو با«اسپوتنیک» نظر مشابهی را اعلام داشت و گفت که فعالیت تمام تاسیسات هسته ای ایران شفاف است و تحت نظارت شدید و مداوم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. به همین دلیل هکر ها چیزیبرای متحیر کردن دنیا در اختیار ندارند. حسن بهشتی پور می گوید:

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک