09:33 20 مارس 2018
  حصار سیم خاردار

  دیوار ترکی ضد ایرانی

  © Fotolia/ Hortigüela
  گزارش و تحلیل
  دریافت لینک کوتاه
  مارینا الشعلان
  0 210

  ترکیه به چه دلیل با کشیدن دیوار و برج و سیم خاردار از خود در مقابل ایران دفاع می کند؟

  به گزارش « اسپوتنیک» به نقل از  « هریت دیلی نیوز»  با استناد به  مقامات ترکیه،  ترکیه قصد دارد  در مرز  ترکیه — ایران  دیوار  بکشد تا مانع از حملات کردها  بشود.

   به نوشته نشریه با  استناد به  منابعی در  رهبری ترکیه، بیشترین اردوگاه های «  حزب کارگر کردستان» در خاک ایران در امتداد   مرز  با ترکیه قرار دارد.

  به گفته  منبع روزنامه مذکور « در  این اردوگاه ها  از 800 تا هزار  شبه نظامی کرد  مستقر هستند.  آنها وارد  ترکیه  می شوند و  عملیات جنگی را اجرا و دوباره به  اردوگاه برمی گردند.

  با هدف  مقابله با اینگونه حملات، ما قصد داریم  دیوار 70 کیلومتری  در مرز  شهرستان های  « آغری و  ابغدیر»  هممرز با  ایران بسازیم. و در بخش  های دیگر مرز ، برج و  حصارهای سیم خاردار کشیده و پروژکتور نیز  نصب خواهند شد».

   واکنش رسمی  تهران نسبت به  این نوع اخبار دریافت نشده اند.  اما  روزنامه دولتی ایران  به نام « اطلاعات» خبر داد که وزارت امورخارجه ایران  از شنیدن این اخبار   خشمگین شد.  منبعی در  وزارت امور خارجه ایران  که نخواست نامش فاش بشود،  اعلام نمود که  دولت ایران  از نقشه های ترکیه مطلع است  اما  معتقد است که  آنکارا  بهتر بود  رسما  تهران را از این نوع اقدامات که قرار است در مرزهای مشترک  انجام شوند باخبر می ساخت و  موافقت ایران را بدست می آورد.

  حال باید دید آیا  واقعا از  سوی ایران، خطر تروریستی ترکیه را تهدید می کند؟

   ایران هیچگونه خطری برای  همسایه خود ندارد. برعکس  ایران  هم اکنون  تضمین کننده  امنیت  و سمبل  مبارزه با  تروریسم  در سراسر  خاور میانه است».

  حسن هانی زاده  سردبیر سابق آژانس خبری «مهر نیوز»   و کارشناس مسائل  خاور میانه  در مصاحبه با  « اسپوتنیک» در این خصوص اظهار نظر نمود.

   

  مرتبط:

  تروریسم و افراطی‌گری دو چالش سرطانی است
  همکاری ایران و روسیه نقش مهمی در مبارزه با تروریسم ایفا نموده
  مبارزه با تروریسم
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک