رئیس جمهور ترامپ  از ایران هراسی وزیر دفاع خود حمایت می کند

دونالد ترامپ از ایران هراسی وزیر دفاع خود حمایت می کند

© REUTERS / Mike Blake
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
0 31

دونالد ترامپ، رئیس جمهور دستور داد تصویب الغی اعمال تحریم ها علیه ایران را مورد بررسی قرار گیرد. کارشناس گریگوری یاریگین در مصاحبه با رادیو Sputnik خاطر نشان ساخت که لغو توافقات "برجام" مردود به نظر می رسد ولی اعمال تحریم های جدید از طرف آمریکا بعید نیست.

طبق اعلام رِکس تیلّرسون، وزیر خارجه این کشور، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تهیه گزارشی راجع به توافقنامه جامعه بین المللی با ایران مبنی بر الغی تحریم ها را به منظور مشخص کردن تطابق آن با منافع ملی آمریکایی درخواست کرده است.
در ماه جولای 2015 تهران و "شش" میانجی بین المللی در باره حل و فصل برنامه هسته ای ایران به توافق رسیدند. اقداماتی رو دست گرفته شده بود که اجرای آن بایست منجر به برچیدن تحریم ها از طرف شورای امنیت، ایالالت متحده آمریکا و اتحادیه اروپا می شد.

به قول وزیر خارجه آمریکا، نهادهای گوناگون تحت مدیریت شورای امنیت ملی توافقنامه مذکور را مورد بررسی قرار خواهد داد. آنها باید ارزیابی نمایند آیا تصمیم و قرار تیم باراک اوباما، رئیس جمهور سابق با منافع ایالات متحده آمریکا تطابق دارد یا بر خلاف آن است.
به نظر گریگوری یاریگین، دانشیار کرسی تحقیقات آمریکایی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ مردود به نظر می رسد که توافقنامه حصول شده از طرف ایالات متحده ملغی اعلام شود.
مفسر مزبور در بخشی از مصاحبه می گوید:

"توافق هسته ای بین تهران و واشنگتن نه بلکه بین ایران و شش میانجی بین المللی منعقد شده بود. پس الغی آن مردود است. در غیر آن، تمام تلاشهای تیم ریاست جمهوری سابق به هدر خواهد رفت. باید درک کرد و فهمید که در سطح بین المللی تلاشهای چشم گیر که حد اقل به کاهش تقابل بین ایران و ایالات متحده منجر شد به عمل آورده شده بود. توافقنامه مذکور، دور ساختن عواقب فاجعه بار مربوط به برنامه هسته ای را امکان پذیرمی نماید".


ولی به نظر مفسر رادیو، ایالات متحده می توانند یکجانبه دست به اعمال تحریم علیه ایران بزنند.
مصاحب مزبور در این مورد می گوید:

"موضوع فوق به سیاست داخلی و کشمکشی بین "میراث اوباما" و تیم کنونی ترامپ ارتباط می گیرد و زیر تأثیر جِیمس مِتّیس، وزیر دفاع آمریکا که در حقیقت فرد ایران حراس می باشد و در حال حاضر بالفعل خط سیاسی خود را پیش می برد. و در این روند ترامپ، حامی وی است. احتمالاً آمریکایان آنچنان در لغو تعهدات توافقنامه نه بلکه در فکر اعمال تحریم های جدید علیه ایران هستند یا تحریم های سابق را یکجانبه به شکلی تبدیل و تغییر دهند. اعضای کنگره دیگر در حال متخاصم آماده باش است و ظاهراً ترامپ از حمایت کنگره برخوردار خواهد بود".

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک