05:00 21 نوامبر 2018
افغانان خواهان منع ورود اتباع ایالات متحده  به خاک جمهوری اسلامی افغانستان اند

افغان ها خواهان منع ورود اتباع ایالات متحده به خاک جمهوری اسلامی افغانستان اند

© AP Photo / J. Scott Applewhite
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
مارینا الشعلان
0 71

حدود 60% افغان ها، خواهان منع ورود اتباع ایالات متحده آمریکا به خاک کشور خود هستند. بیانگرچنین نظر و عقیده افغانان، نظرسنجی به عنوان "عقیده شما نسبت به فرمان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در باره حفاظت کشور آمریکا از ورود تروریست های خارجی" می باشد که توسط خبرگزاری " Afghanistan Today" در گوشه های گوناگن مناطق افعانستان راه اندازی شده بود.

نبی جاوید، یکی از برگزارکنندگان نظرخواهی، در مصاحبه با رادیو Sputnik اظهار نمود که چنین گرایش افکارعمومی، نشانگر همبستگی مردم افغانستان با اتباع کشورهای مسامان که ورود آنها به خاک ایالات متحده آمریکا مطابق فرمان ضدتروریسم دونالد ترامپ منع شده است، می باشد. آقای جاوید در تفسیر خود می گوید: 

چنانچه پیرمحمد ملازهی ، کارشناس ارشد ایرانی مطالعات منطقه ای مربوط به مسائل افغانستان ، پاکستان و هند در مصاحبه با رادیو Sputnik اشاره می نماید، "خواست مردم کاملاً توجیه پذیر است هر چند که مقامات افغانی، اراده مشابه سیاسی ندارند". آقای ملازهی در ادامه تفسیر خود می گوید: 

در همان زمان، از افغانستان آمار دیگر می رسد. طبق گزارش کمیسیون ویژه نزد کنگره ایالات متحده، دولت افغانستان کمتر از 60% قلمرو کشور را تحت کنترل خود دارد. کمیسیون موسوم به Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction یا مخفف SIGAR که در سال 2008 برای کنترل مصرف وجوه برای احیای افغانستان ایجاد شده بود، گزارش می دهد که مساحت تحت کنترل مقامات افغانی در سال 2016 نسبت به سال گذشته 15% کم شده است. به عقیده یونوس فکور، استاندار سابق ولایت هرات، کوتاهی و تقصیر از ایالات متحده و ناتو است که طی سالهای طولانی و درازی حضور خود در این کشور نتوانستند وضع افغانستان را ثابت بسازند. والی اسبق هرات در ادامه تفسیر خود می گوید: 

مرتبط:

آقای ترامپ، اگر آمریکا به دیگران احترام بگذارد دیگران هم به آن احترام میگذارند
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک