13:17 13 اوت 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
17052

از روز سه شنبه در بلوار آرام پاکروفسکی که در مرکز مسکو قراردارد ، به خصوص در محل در ورودی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو ازدحام شد.

همانطور که اسپوتنیک پیشتر هم گزارش داد ، در سفارت جمهوری اسلامی ایران در روز های سوگواری دفتر یادبود علی اکبر هاشمی رفسنجانی گشایش یافت. حتی می‌توان گفت که امروز نه تنها ایرانی های مقیم مسکو بلکه افراد روس در این دفتر نوشته‌های تسلیت خود را به یادگار می گذارند.

امیر کبیر دوم هم رفت
© AFP 2020 / Raheb Homavandi
پیش از همه افرادی دست نوشته های خود را در این دفتر به جا می گذارند که نسبت به سرنوشت صلح در منطقه و سیاره خاکی ما ن بی تفاوت نیستند. در روسیه سال‌های سخت و دشوار 1990 برای خاور میانه را بیاد دارند. در آن زمان در حوزه خلیج فارس «آشوب در صحرا» شعله‌ور بود و آتش اختلاف عرب و اسراییل گسترده‌تر می‌شد و پژواک تلخ جنگ ایران و عراق هنوز به گوش می رسید.
در آن دوره ی بی ثبات در میان هزاران تن که افکار داغ و پرآشوب داشتند تنها معدود کسانی با روحیه آرام و بدون هیجان پیدا می شدند. مخصوصاً در میان سیاستمداران. بدون شک یکی از آن‌ها علی اکبر هاشمی رفسنجانی بود. محمد خاتمی اولین کسی بود که از ابتکار سیاسی صلح او جانبداری کرد و امروز کمتر کسی از این امر تعجب می کند که هر ایرانشناس روس همینکه خواندن و نوشتن فارسی را یاد بگیرد ، اصل گفت و گوی تمدن‌ها ی آنها را که در عمل سیاسی اجرایی شد، مطالعه خواهد کرد. میراث هاشمی رفسنجانی — ثبات حداقل ده ساله در داخل و خارج ایران است. خانواده دنیای معنوی هر انسان را شکل می دهد و ایران امنیت خاور میانه را تأمین می کند. این گرایش در زمان امیر کبیر قرن بیستم به صورت نهایی تکوین شد.
مردم روسیه ضمن ابراز همدردی با مردم ایران در این روزهای سوگواری این مسئله را از یاد نخواهد برد.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مرتبط:

اکبر هاشمی رفسنجانی درگذشت
زندگینامه: اکبر هاشمی رفسنجانی (۱۳۱۳- ۱۳۹۵)
درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی
مراسم تشیع پیکر آقای هاشمی رفسنجانی در تهران
کتاب یادبود آیت الله هاشمی رفسنجانی در سفارتخانه ایران در مسکو
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک