04:31 28 ژانویه 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
166823

ایران می تواند هفتمین کشوری باشد که الحاق کریمه به روسیه و یا به عقیده روسها بازگشت کریمه به روسیه را برسمیت بشناسد.

خبرگزاری اسپوتنیک- این پیشنهاد، محتوای یک نامه رسمی است که از سوی مجلس دومای روسیه خطاب به مجلس شورای اسلامی ایران نگاشته شده است و طبق اعلام رسمی دوما هنوز پاسخی از سوی مقامات و مجلس شورای اسلامی ایران دریافت نکرده است.
نماینده ای که طرح مکاتبه با مجلس ایران را مطرح نمود، نماینده ای از حزب روسیه واحد به نام «یوگنی فیودروف» است که با حمایت رئیس کمیته امور بین الملل دوما «لئونید اسلوتسکی» ایران را نه تنها در بعد اقتصادی بلکه در بعد نظامی و سیاسی به ویژه در مبارزه با تروریسم و نبرد بر علیه داعش شریک روسیه معرفی نموده است. این نماینده برسمیت شناختن الحاق کریمه به روسیه از سوی ایران را یک حرکت سیاسی مثبت در جهت تحکیم پیشبرد روابط دوجانبه تهران و مسکو می داند.
هفته گذشته سوریه صورت رسمی اعلام نمود که الحاق کریمه به روسیه را کاملا پذیرفته است و پیرو این ماجرا دوما معتقد است که خوب خواهد بود تهران نیز گام مشابه بردارد. این نماینده اذعان دارد دیگر زمان شراکت استراتژیک ایران و روسیه فرا رسیده است.

یکی کارشناسان خاورمیانه روس به نام «عباس جمعه» در تحلیلی آورده است: پیشنهاد مجلس دوما کاملا بجا بوده و حال که آمریکا با گروههای سنی جهادی دست بیعت داده، فرصتی است تا روسیه نیز روابط خود را با یک دولت شیعه که بی شک تهران در راس آن است مستحکم نماید.
وی در ادامه مطرح می کند: حتی اگر ایران به صورت نمادین و سمبلیک الحاق کریمه به روسیه را برسمیت بشناسد یک سیگنال جدی برای جهانیان بحساب می آید. در این خصوص دکتر محمود شوری- پژوهشگر ارشد مسائل روسیه در مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به خبرگزاری اسپوتنیک گفت:.

«انتظارات روسیه از کشورهایی که روابط خوبی با این کشور دارند کاملا مشخص است، اما برای جمهوری اسلامی ایران نیز خیلی سخت است که از رفتارهایی منجمله تغییر مرزها که مخالف با سیاستهای اصولی ایران است، حمایت نماید. ایران همیشه تاکید نموده، خواست و تمایل مردم منطقه همیشه در اولویت است و حق تعین سرنوشت با خود مردم می باشد. در این مورد خاص هم چون اول جدایی صورت گرفته است و بعد رای گیری از مردم صورت گرفته و تردیدهایی وجود دارد، بنابراین ایران در شرایط فعلی ترجیح می دهد که موضع مشخصی اعلام ننماید…»

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مرتبط:

پوتین: سالیانه 14 میلیون نفر توریست از پل کریمه ( پل کرچ) عبور خواهند کرد
پل کرچ در کریمه
رئیس پارلمان سوریه: ما کریمه را بخش لاینفک روسیه می دانیم
مجسمه پوتین به صورت "کاپیتان کشتی"، در شبه جزیره کریمه نصب مي گردد
خواهرخواندگی سیمفروپول کریمه با شهری در ایتالیا
برچسب:
کریمه, ایران, روسیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک