22:04 19 سپتامبر 2018
رئیس جمهور آمریکا را در موصل انتخاب می‌کنند

رئیس جمهور آمریکا را در موصل انتخاب می‌کنند

© AFP 2018 / Safin Hamed
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
مارینا الشعلان
0 11

دانیل دیویس سرهنگ مستعفی آمریکا در مقاله‌ای منتشره در «ناشنل اینترست» نوشت: آزادسازی موصل می‌تواند برای ارتش عراق و ائتلاف به ریاست آمریکا با «فاجعه کامل» پایان یابد.

دیویس بر آن است، هرچند که عملیات تنها شب یک‌شنبه شروع شد حالا هم علایم بروز مسایل جدی برای ائتلاف دیده می شود. تا آغاز عملیات روشن بود که در مقابل نیرو های در حال جنگ با داعش مسایل سیاسی و دیپلماتیک بی شماری قرار دارند که بر طرف کردن آن‌ها به مراتب مشکلتر از جنگیدن با داعشی ها در شهر است.

این نبرد ها در درجه اول برای ساکنان بی‌دفاع شهر خطرساز است. در سازمان ملل بیم آن دارند که یک میلیون نفر مجبور باشد خانه و کاشانه خود را ترک کند و سازمان های بین‌المللی برای آماده شدن برای بدترین سناریو پول ندارند. به نظر می‌رسد که مقامات عراق عجالتاً سعی دارند بحران انسانی را کوچک جلوه دهند و از شهرنشینان دعوت می‌کنند خانه خود را ترک نکرده و در جستجوی پناهگاه در شهر باشند. در یک زمان داعش در مقابل خروج از شهر اشکالتراشی می کند. مقامات توضیح ندادند که در صورت طولانی شدن جنگ چطور می توانند ساکنان را از لحاظ خوار و بار و آب و دارو تأمین کنند. ولی مهمترین مساله این است که آمریکا مایل است با «طرح ناقص» و «ائتلاف بی ثبات» جنگ در عراق را به پایان برساند. دیویس نوشت: الان واشنگتن قصد دارد مبارزه با نیروهای دارای منافع متضاد انجام دهد.

سهیب احمد کاکه محمود مقاله نویس کانال خبری کردی کی ان ان کرد در کردستان عراق در مصاحبه با اسپوتنیک فارسی در باره حوادث جاری در موصل چنین گفت:

همصحبت ما در ادامه گفت که موقعیت پدید آمده نتیجه لجاجت واشنگتن است که می‌خواهد کاری کند تا همه کشور ها زیر فشارش بروند. سهیب احمد کاکه محمود چنین اظهار کرد:

 

 

مرتبط:

امکان رفتن تروریست ها به سوریه پس از آغاز عملیات بازپس گیری موصل
مقایسه حضور ایران و ترکیه در آزادسازی موصل
ساکنان 16 روستا به "سپر انسانی زنده" شبه نظامیان داعش در موصل تبدیل شدند
روسیه در صورت رفتن داعشی ها از موصل به سوریه تدابیرنظامی اتخاذ خواهد کرد
زخمی شدن پسر معاون رئیس کردستان عراق در نبردها بر سر موصل
واکنش رسانه های وابسته به آل سعود نسبت به عملیات آزادسازی موصل
برچسب:
عراق
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک