گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
0 21

نیرو های کردی دفاع از خود و نظامیان عراق ساعت شش صبح بوقت محلی حمله بزرگی در اطراف موصل آغاز کردند. پیشتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق در پیام تلویزیونی آعاز عملیات آزادسازی آن شهر را اعلام کرد

به گفته نخست وزیر که کانال تلویزیونی سی ان ان متن آنرا پخش کرد: «در استان نینوا صدای پیروزی به صدا در آمده و عملیات آزادسازی موصل آغاز شد. امروز عملیات قهرمانانه آزادسازی شما از قساوت و خشونت داعش آغاز شد. بزودی به اراده خداوند ما در سرزمین موصل با همدیگر ملاقات کرده و در آنجا آزاد شدن شما را جشن خواهیم گرفت». وی ذکر کرد که تنها نیرو های ارتش عراق و پلیس ملی وارد شهر خواهند شد، وی ساکنان محلی را به کمکرسانی حد المقدور به آن‌ها دعوت نمود. به گفته العبادی، آزادسازی موصل «یک حادثه تاریخی» خواهد بود

در حال حاضر نیرو های 4 هزار نفری پیشمرگه به قصد پاکسازی روستاهای مجاور از سه سمت هجوم می‌برند

اصلاح داعشی ها
© AP Photo / Bram Janssen

به اطلاع سی ان ان شب 16 اکتبر نیروی هوایی عراق بر فراز شهر ااشغال شده از سوی داعش هزار ها اعلامیه های هشدار دهنده حمله پخش کردند.

در تیتر یکی از آن‌ها این سخنان العبادی منتشر شده است: «وقت پیروزی فرار رسیده. وقت مفتخر کردن عراق پاک شده از داعش و دیگر ایدئولوژی مشکوک.

سرخط دیگر می‌رساند که «ارتش عراق برای آزادسازی و بازپس گیری امنیت و ثبات منطقه آماده می شود».

مقامات از ساکنان دعوت کردند دسخوش ترس بیش از حد نشده، در خانه‌های خود بمانند و از وارد شدن به بخش‌های معیین شهر پرهیز کنند.

نماینده شعبه عراقی صلیب سرخ بین‌المللی در مصاحبه با اسپوتینک گفت که در نتیجه عمیلیات آزاد سازی موصل حدود 1 میلیون نفر به ناچار آن شهر را ترک خواهند کرد.

وی افزود: «موقعیت انسانی در موصل مشکل است. الان در این شهر بیش از 3 میلیون مهاجر هست و وقتی عملیات آزادسازی موصل شروع شود صد ها هزار نفر شهر را ترک کرده و تعداد آوارگان ممکن است به یک میلیون نفر برسد».

صلیب سرخ بین‌المللی اعلام کرد که برای 300 هزار نفر از ساکنان موصل کمک‌های توعدوستانه روانه می کند.

بنا به داده‌های منبع نظامی — دیپلماتیک ریا نووستی مسکو، سرویس های ویژه آمریکا و عربستان سعودی به این توافق رسیدند که داعشی ها می‌توانند بی ضرر پیش از آغاز هجوم نیرو های ائتلاف بین‌المللی به آن شهر، موصل را ترک کنند.

 

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

برچسب:
داعش, عراق
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک