02:44 21 ژانویه 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
تهیه شده توسط
0 354

همانقدر که اجرای عملیات هوایی نیروی هوایی روسیه از پایگاه نوژه همدان یک شوک رسانه ای به حساب می آمد اعلام توقف موقت عملیات نیز یک شوک مشابه به حساب می آید. و رسانه ها همه در حال کنکاش هستند که چی شد و چه شده.

پرواز هواپیماهای روسیه از پایگاه نوژه از مدتی قبل از اعلام رسمی آن انجام می شده و اصلی ترین دلیل استفاده از این پایگاه غافلگیری تروریست ها در سوریه بوده چون همه پرواز های هواپیماهای روسیه از داخل سوریه و حتی از خاک روسیه توسط ماهواره های امنیتی رصد می شده و در بسیاری از موارد قبل از بمباران اهداف تروریست ها مطلع می شدند تا خود را به پناهگاه های مناسب برساندند. خوب با لو رفتن عمدی یا سهوی ماجرا این عنصر اصلی از بین رفت و این پایگاه بیش از پیش مورد توجه همه قرار 

گرفت و خوب طبیعتا فعلا بهتر است که فرودگاه دیگری برای انجام چنین عملیاتی استفاده گردد تا این فرودگاه از توجه رسانه ها و ماهواره های امنیتی واطلاعاتی دور شود. دلیل دوم استفاده از پایگاه نوژه بررسی وضعیت و امکانات این فرودگاه برای پرواز هواپیماهای فوق سنگین روسیه بود که پس از چندین سورتی پرواز همه امکانات و توانمندی ها و همچنین نواقص این فرودگاه مورد بررسی قرار گرفت تا عملیات لازم جهت ارتقای آن انجام گردد و این فرودگاه برای عملیات آتی که ممکن است در سوریه یا عراق باشد آماده گردد. دلیل سوم نمایش سطح رابطه سیاسی ونظامی میان ایران و روسیه بود. عملا پرواز هواپیماهای روسیه از خاک ایران نشان داد که رابطه ایران و روسیه بیش از حد تصور بسیاری از کشورهای دیگر صمیمی و استراتژیک است بگونه ای که مقامات نظامی و امنیتی ایران هواپیماهای روسی را به حدی خودی دانسته اند که نیازی به ورود به اصل ماده 146 قانون اساسی نمی دیدند، به نظر آنها این قانون مربوط به غیر خودی ها بوده و عملیات هواپیماهای روسیه همانا عملیات نیروی هوایی ایران به شمار می آمد چون در راستای منافع ملی ایران بوده، و به این دلیل هم احتمال دارد هر لحظه مقامات نظامی و امنیتی دو کشور صلاح بدانند این پرواز ها از سرگرفته شود و یا پرواز های دیگر از فرودگاه همدان و یا فرودگاه های دیگر ایران انجام گردد. دلیل چهارم: چندین نوع جنگنده ایرانی هواپیماهای روسی را تا رسیدن به مقصد اسکورت می کردند امری که نشان می دهد ناوگان هوایی ایران چراغ خاموش تجهیز و آماده سازی شده و می تواند پرواز های دوربرد داشته باشد، امری که به هیچ وجه توسط همسایگان دشمن ایران قابل تصور نبود و در این راستا قطعا روس ها کمک های شایانی مخصوصا در زمینه بازسازی ناوگان هوایی روسی نیروهوایی ایران نموده اند. و این خود پیغامی برای دیگر کشورهای منطقه می باشد که ناوگان هوایی ایران مجددا به آسمان بازگشته و نه فقط آسمان ایران دیگر باز نیست بلکه توانایی رسیدن به عمق استراتژیک دشمنان این کشور را دارد و این فقط موشک های ایران نیست که می تواند دشمنان این کشور را هدف قرار دهد. وبلا فاصله پس از بر ملا شدن توانایی جدید نیروی هوایی ایران شاهد تغییر لحن تهدید آمیز رسانه ای بسیاری از همسایگان ایران بوده ایم. با توجه به اینکه کلیه پیغام های سیاسی که نیاز بود به دیگران برسد رسیده، خوب ظاهرا دیگر وقت آن رسیده که مدتی ایران و روسیه مجددا چراغ خاموش حرکت کنند تا در زمان مناسب بمب های خبری دیگر خود را منفجر کنند. در پایان باید به این نکته توجه داشت که آقای قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دقیقا گفته "عجالتا پرواز هواپیماهای روسیه از پایگاه همدان متوقف شده" نه نهایتا، به این معنا که این پروازها ممکن است در هر زمانی از سر گرفته شود.

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مرتبط:

چرا نوژه همدان
پایگاه هوایی همدان و فصل تازه دیپلماسی ایرانی
جنگنده های روسیه با تایید دستگاه‌های مربوطه داخل نظام در پایگاه هوایی همدان حضور یافتند
پرواز بمب افکن های روسیه از همدان
استقرار هواپیماهای توپولف-22 روسی در فرودگاه همدان ایران
برچسب:
روسیه, ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک