06:14 11 دسامبر 2018
برجام بر رابطه تهران و مسکو تاثیرگذار نخواهد بود

برجام بر رابطه تهران و مسکو تاثیرگذار نخواهد بود

© Sputnik / Vladimir Fedorenko
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
دکتر مانی محرابی
1161

نویسنده : مانی محرابی، پژوهشگر و تحلیلگر مسائل بین الملل

مسلما برجام مسبب فرصت‎های فراوانی در زمینه‎های اقتصاد و سیاست بوده و موقعیت ایده آل ایران، از سبک زندگی معطوف به مصرف گرایی مردم گرفته تا موقعیت استراتژیک ژئوپولتیک در خاورمیانه، کشورهای دیگر را به سرمایه گذاری در ایران ترغیب می‎کند، سرمایه گذاری اقتصادی و سیاسی.
12 سال تحریم و محروم بودن از فرصت تعامل استاندارد اقتصادی و سیاسی با جامعه جهانی بی شک هر کشوری را به زانو در می‎آورد، ولی ایران حداقل در ویترین جهانی از این قاعده مستثنی بود و این مهم دلایل فراوانی داشته که منجمله می‎توان به داشتن حامیانی قدرتمند از لحاظ اقتصادی و سیاسی اشاره کرد.

در دوران تحریم، روسیه کشوری بود که با وجود عدم یکسانی و تطبیق کامل اهداف و استراتژی هایش با ایران، اهدافش همسو با برنامه‎های ایران بوده و این مسئله به همراهی آن‎ها منجر و به حمایت مسکو از تهران در مقاطع و زمینه‎های مختلف ختم شده بود.
در سال‎های اخیر با توجه به عملکرد نظامی و سیاسی ایران و در مقابل آن عملکرد عربستان و ترکیه در مسائل خاورمیانه علی الخصوص مسئله سوریه، یمن، داعش و…، ایران خود را به بازیگری استراتژیک در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده و حالا که تحریم‎ها برداشته شده و از فشارهای بین المللی اقتصادی و سیاسی علیه ایران نیز کاسته شده است، مسلما بر نقش استراتژیک ایران افزوده خواهد شد. طبیعتا روسیه در نیل به این مهم ایران را یاری کرده، از همسویی در درگیری‎های سوریه تا به تاخیر انداختن صدور قطعنامه‎های شورای امنیت سازمان ملل.
تمام این موارد مسکو را به دوستی قابل اعتماد برای تهران تبدیل کرده است. دوستی صمیمی، با معیارهای اقتصادی، سیاسی و نظامی تراز اول جهانی.
لغو تحریم‎ها و اجرای برجام به معنای شروع رابطه استاندارد میان ایران و غرب است ولی با وجود باز شدن رابطه اقتصادی و سیاسی با اروپا و ایالات متحده، ایران نمی‎تواند به شیوه خطرپذیر، سیاست‎هایش را برنامه ریزی کرده و تمام دارایی سیاسی‎اش را روی گزینه غرب سرمایه گذاری کند زیرا پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال 2016 برجام بسیار شکننده خواهد بود و ایران این موضوع را به خوبی می‎داند. از این روی ایران باز هم به کشوری گرایش خواهد داشت که گزینه بهتر و کم خطرتری برای سرمایه گذاری سیاسی‎ست، یعنی روسیه.
از سوی دیگر تحریم‎های علیه ایران بیش از این که به ضرر ایران بوده باشند، به سود دیگر کشورهای خاورمیانه بوده و فرصتی ایده آل در جهت مانور دادن و پررنگ شدن در ابعاد اقتصادی و سیاسی در اختیار دیگر کشورها گذاشته بود، که لغو آنها به معنای بازگشت ایران به جایگاه سابق و افول سایر کشورهای منطقه است. ایران نمی‎خواهد این فرصت را با ریسک اعتماد به دولت‎های غربی که آنها را دشمن می‎خوانده به چالش تبدیل کند.
ایران شاید نگاه اقتصادی خود را از شرق به غرب برگرداند ولی در بعد سیاسی با درصد احتمال بالا همچنان در مسکو به سرمایه گذاری سیاسی خواهد پرداخت.

مرتبط:

حالا که اجرای برجام شروع شد چه می شود؟
آمانو: ایران همه گام‌ها برای آغاز اجرای برجام را برداشته است
رسانه: بیانیه نهایی درباره اجرای برجام روز 16 یا 17 ژانویه منتشر می شود
منبع: برجام در اواخر این هفته اجرا می شود
نقض برجام توسط آمریکا با اعمال محدودیت ویزا برای مسافران ایران
برچسب:
روسیه, ایران
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک