23:26 22 ژانویه 2018
  روسیه دلیل مراجعه به دادگاه بین‌المللی در مورد ترکیه را پیدا کرده است

  روسیه دلیل مراجعه به دادگاه بین‌المللی در مورد ترکیه را پیدا کرده است

  © Sputnik/ Dmitriy Vinogradov
  گزارش و تحلیل
  دریافت لینک کوتاه
  0 203

  اسماعیل حقی پکین رئیس سابق دپارتمان اطلاعات ترکیه در مصاحبه با «اسپوتنبک» تأکید کرد که هواپیمای روسی نیات خصمانه نسبت به ترکیه را نشان نداده بود.

  به گفته پکین «تعداد ترکمن های ساکن ناحیه «باییربوجاک» بسیار اندک است و از 2 درصد تجاوز نمی کند. اکثر اهالی آن تروریست های اویغور و چچنی هستند. سرنگونی هواپیما اشتباه بزرگی بود. این هواپیما در حال عملیات ضد تروریستی بود و در حکم خطر علیه ترکیه نبود و رفتار خصمانه از خود نشان نمی داد».

  اسماعیل حقی پکین متذکر شدکه روسیه برای مراجعه به دادگاه بین‌المللی لاهه علیه ترکیه می‌تواند از اطلاعات در باره فروش نفت داعش از طریق خاک ترکیه استفاده کند. او گفت: «آمریکا صاحب اطلاعات در باره فعالیت‌های ترکیه در منطقه است. روسیه نیز این اطلاع را در دست دارد که چه کسانی در ترکیه به داعش نفت می فروشند و نفت کجا تحویل می‌شود و غیره. شاید آمریکا به تاکتیک شانتاژ متوسل شود و پوتین به ترکیه اینطور خواهد گفت: «اگر شما این‌جوری رفتار می‌کنید بفرمایید تعریف کنید که نفت استخراجی بوسیله داعشی ها به چه ترتیبی از خاک شما منتقل شده و پول این تحویل ها به کی‌ها داده می شود». «فردا یا امروز ترکیه را ممکن است به دادگاه بین‌المللی لاهه بکشند و اگر اینطور شود وضع آن واقعاً دشوار خواهد شد».

   پکین ضمن دادن پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است که آنکارا در باره این تحویلات خبری نداشته گفت: «به احتمال قوی نفت داعش از خطوط نفت رسانی ما عبور داده می شود. بخشی از آن بوسیله تانکر ها حمل می‌شود و بعد تصفیه می شود. کل نقاط عبور دادن نفت جهادیون خوب معلوم است. در ترکیه سازمانی بنام MASAK — شورای رسیدگی به جنایات مالی هست که در باره چگونگی تحویل نفت و طرق پول‌های حاصله از فروش آن و گیرندگان و نحوه شست و شو پول‌ها داده‌های مفصل دارد. ولی با چشمان بسته می‌گویند که «ما پول لازم داریم».

  به عقیده پکین جواب روسیه به این حادثه ممکن است بسیار سخت باشد: «کافی است مجازات گرجستان از طرف روسیه در 2008 و تحریمات ضد اوکراینی را به یاد بیاوریم. روسیه در جواب به تشدید فعالیت‌های ناتو موشک های «اسکندر» را در بالتیک مستقر کرد. باید دانست که پوتانسیل روسیه در این رشته بسیار نبرومند است».

  این صاحبنظر خاطرنشان کرد که در حال حاضر روند دوری ترکیه از منطقه رخ می‌دهد و پیامد های این فرایند می‌توانند خیلی منفی باشند. اسماعیل حقی پکین رئیس سابق دپارتمان اطلاعات ترکیه گفت: «پس از عقد چندی پیش توافقنامه در باره پایگاه های نظامی، ترکیه دارد مواضع خود را از دست می‌دهد و از آن فاصله گرفته و آهسته آهسته به آمریکا نزدیک می شود. ترکیه از ایران، سوریه و عراق دور شده و هر چه محکم تر در مدار نفوذ واشنگتن قرار می گیرد. حوادث یکی پس از دیگری به وقوع می پیوندند. ابتدا تصمیمگیری در باره افتتاح پایگاه اینجرلیک برای هواپیما های آمریکا. قبل از اعلام آن، وقوع عمل تروریستی در سوروچ. پس از اعلام افتتاح پایگاه، انفجار در آنکارا. و بعد یک روز قبل از گشایش دیدار سران در آنتالیا و آمدن باراک اوباما ترکیه پروژه چند میلیاردی خرید سامانه های چینی پدافند هوایی را فسخ کرد. قرار بود سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و ژنرال پال سلوا معاون کمیته متحده روسای ستاد های نیروی هوایی آمریکا وارد ترکیه شوند. حالا خادثه سرنگونی هواپیما در مرز سوریه رخ داد».

  مرتبط:

  پوتین: به فرمانده کشته شده سوخو 24 در سوریه نشان قهرمان روسیه تقدیم خواهد شد
  ارتشبد سرگئی شایگو، وزیر دفاع روسیه دستور داد تمام کمک های لازم به اعضای خانواده خلبانان بمب افکن روسی سوخو24 که در سوریه سرنگون شده، رسانده شود
  پوتین: وزارت خارجه روسیه به درستی درباره خطرناکی سفر روس ها به ترکیه هشدار می دهد
  گزینه های روسیه در مقابل ترکیه
  اردوغان: نیروی هوایی ترکیه هنگام حمله به سوخو 24 نمی دانست که این هواپیما متعلق به روسیه است
  نشست فوق العاده کمیته امور دفاعی دوما در رابطه با سرنگونی هواپیمای روسی در سوریه
  شایگو: عملیات نجات یکی از خلبانان هواپیمای سرنگون شده روسی در سوریه با موفقیت پایان یافته است
  مرکل، اردوغان به رفع تشنج فعلی به خاطر سرنگونی هواپیمای روسی در سوریه فرا خواند
  اردوغان: آنکارا مایل به تشدید بحران به خاطر سرنگونی سوخو 24 نیست
  برچسب:
  ترکیه, روسیه, سوریه
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک