ایران در مسیر ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای توسعه صنعت هوایی

  ایران در مسیر ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای توسعه صنعت هوایی

  © Sputnik / Maxim Blinov
  گزارش و تحلیل
  دریافت لینک کوتاه
  سمیه پسندیده
  نمایشگاه هوایی "ماکس-٢٠١٥" (37)
  0 33

  در زمان برگزاری نمایشگاه ماکس 2015 فرصتی پیش آمد تا با دکتر منوچهر منطقی، معاون وزیر دفاع ایران بخواهیم تا توضیحی در خصوص وضعیت زیرساخت‌های آزمایشگاهی توسعه فناوری و صنايع دانش‌بنيان صنعت هوایی و هوانوردی کشور ارائه دهند.

   حمايت از ايجاد و تقويت زيرساختهاي علمي، فناوري و نوآوري هدفمندسازي، و همچنین هدايت و توسعه پژوهشهاي کاربردي، تقاضا محور و مأموريت گرا و كمك به تجاري‌سازي نتايج آنها از جمله مسئولیت هایی است که بر عهده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گذاشته شده است.

  ستاد توسعه فناوری و صنايع دانش‌بنيان هوایی و هوانوردی به‌عنوان  يكي از ستادهاي فناوري هاي راهبردي معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور با مسئولیت جناب آقای دکتر منوچهر منطقی، وظیفه سیاست گذاری اجرایی، راهبری، هماهنگي و ايجاد ارتباطات بين دستگاهي لازم براي گسترش فناوري و صنايع دانش‌بنيان در حوزه هوایی و هوانوردی را بر عهده دارد.

  دکتر منطقی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین بسترهای لازم شرکت‌های فعال در صنعت هوایی و هوانوردی، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز جهت تست و آزمون بخش‌های مختلف طراحی، تولید و تعمیر و نگهداری به منظور دستیابی به محصولاتی با استانداردهای بین‌المللی می‌باشد، بیان نمود گستردگی‌ حوزه فعالیت‌های صنعت هوایی، موجب پیدایش طیف وسیعی از تست‌ها و آزمون‌های هوایی در سطح آزمون قطعات، سامانه‌ها و سیستم‌ها می‌شود. در حال حاضر در کشور آزمایشگاه‌های دانشگاهی و صنعتی در سطح تست قطعات به صورت جامعی به فعالیت می‌پردازند.  با این حال، تاسیس تمامی آزمایشگاه‌های مورد نیاز جهت طراحی و تولید محصولاتی نظیر هواپیمای تجاری و بالگرد از لحاظ امکان‌سنجی، اقتصادی نمی‌باشد. لذا، جهت برخورداری از شبکه‌ای جامع از آزمایشگاه‌های هوایی و جهت انتقال دانش، نیاز به همکاری‌های ملی و بین‌المللی به صورت توأمان وجود دارد. از جمله بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مراکز تحقیقات طراحی هواپیما و موتور هواپیما در کشور روسیه (ساگی) است که دارای بالاترین سطح در جهان است  و حتی کشورهای غربی در طراحی محصول خود از آزمایشگاه‌های این مجموعه استفاده می‌کنند. در این سفر مقدمات استفاده از این مجموعه در طراحی محصول جدید و ارتقای محصولات فعلی فراهم گردید.

  موضوع:
  نمایشگاه هوایی "ماکس-٢٠١٥" (37)

  مرتبط:

  جنگنده "ت- 50" ستاره نمایشگاه هوافضای ماکس- 2015
  درهای نمایشگاه هوایی "ماکس - 2015" برای همه باز می شود - پخش زنده از نمایشگاه هوایی
  دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ایران در دیدار از نمایشگاه ماکس 2015
  پوتین: درهای گشوده ی ماکس برای شرکا بدون توجه به موضع سیاسی شان
  ماکس- 2015: مسابقات جت ها با خودرو ها
  راگزین: قرارداد خرید اس-300 توسط ایران در نمایشگاه ماکس-2015 امضاء نمی شود
  گشایش نمایشگاه بین المللی هوا - فضای "ماکس- 2015 “ در « ژوکوفسکی» حومه مسکو
  برچسب:
  ایران
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک