12:12 26 ژانویه 2020
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
0 11

در این روزها توجه رسانه های جهانی به شهر روسی اوفا معطوف شده است جایی که در این روزها دو اجلاس یعنی بریکس و سازمان همکاری شانگهای برگزار می گردد.

هم در واشنگتن و هم در بروکسل و توکیو با دقت کار آنها را دنبال می کنند.

روزنامه ی Financial Times بریتانیا می نویسد: علی رغم اینکه اکنون بریکس بیشتر مورد توجه است ، در مسکو توجه بیشتر را به سازمانی معطوف می دارند که در اروپا کمتر شناخته شده است اما سازمان کم اهمیت تر و کم نفوذ تری نیست.  همکاری روسیه ، چین و چهار دولت آسیای مرکزی در ابتدا برای حل مناقشات مرزی و منطقه ای سازمان همکاری شانگهای را بنیان نهاد. اما طی ده سال گذشته برنامه ها و عملکردهای سازمان همکاری شانگهای به طور قابل توجهی از آنچه قبلا تصور می شد، رشد و توسعه یافته است. چرخش شدید و اخیر روسیه به سمت شرق و تقویت سریع ارتباطات ممکن با پکن نه تنها اعتبار بیشتری به سازمان همکاری شانگهای بخشیده بلکه آنرا به سازمانی در سطح جهانی تبدیل می کند.

 و اگرچه این مسئله در اساس نامه سازمان همکاری شانگهای نوشته نشده است اما واشنگتن نگران است که یکی از اصلی ترین اهداف سازمان ، جابه جایی آمریکا از آسیا توسط روسیه و چین باشد. به عقیده ی  سرگی مانوکف ، کارشناس سیاست بین المللی مجله " اکسپرت" ، اکنون بازی بزرگی در اوراسیا جریان دارد.

سازمان همکاری شانگهای ، سازمانی است که به سرعت رشد کرده و توسعه یافته است ، با صدای بلند از خود در عرصه ی بین المللی می گوید. بنابراین حتی در اروپا پیگیرکار اجلاس هستند. ضمنا زمان آن بسیار موفقیت آمیز بوده است چرا که در بحران یونان وقفه ی کوتاهی حاصل گردید. همه می فهمند که نغمه ی معرف و اصلی آینده ای نزدیک ، مبارزه ی آمریکا و چین به خاطر آسیا در کل و  از جمله به خاطر اقیانوس آرام خواهد بود. چین آمریکا را در منگنه گذاشته است. و براساس بسیاری از پارامترهای مهم آمریکا دیگر کنار کشیده است. هر دو کشور یعنی آمریکا و چین در جستجوی متحدینی در این مبارزه هستند. شراکت روسیه با چین انگیزه ی جدیدی بود که به واسطه ی سرد شدن شدید ارتباطش با غرب به وجود آمد. اما این شراکت هم برای مسکو و هم برای پکن سودمند است ضمن آنکه زمینه های آن از مدت ها پیش وجود دارد یعنی سازمان همکاری شانگهای. اما پس از پیوستن هند و پاکستان به این سازمان ، سازمان همکاری شانگهای معتبرتر و قوی تر می شود.

به عقیده ی Financial Times به خاطر ورود هند و پاکستان ، سازمان همکاری شانگهای انگیزه ی جدیدی برای توسعه خواهد یافت. اجرای این طرح سیاست واشنگتن را در کرانه اقیانوس آرام آسیب پذیر تر می کند. سرگی مانوکوف معتقد است:

هند در دسته ی ده کشور پیشرفته ی اقتصادی است و پتانسیل عظیمی دارد بنابراین ورود هند به سازمان همکاری شانگهای این سازمان را به شدت قوی کرده و دیگران را وادار می سازد که بیشتر بروری آن حساب کنند. برای واشنگتن این امر بدون شک واقعه ی مهمی است. ارتباط بین واشنگتن و دهلی بد نیست اما آمریکایی ها بعید است که از گرم شدن ارتباط بین دهلی و پکن خوشحال شوند. پیشتر آمریکا بسیار هوشمندانه و با مهارت از ارتباطات بد بین دهلی و هند استفاده می کرد. و اگر ناگهان هر گونه ضد و نقیضی بین دهلی و پکن به وجود آید ، به واسطه عضویتشان در سازمان همکاری شانگهای رفع خواهد شد ، و این برای واشنگتن سورپرایز ناخوشایندی است. برای همین کاخ سفید به اوفا و اجلاس سازمان همکاری شانگهای توجه ویژه نشان می دهد. در هر صورت این رویداد بالاتر از وقایع در اروپا در ارتباط با بحران یونان قرار دارد.

 

نکات مطرح شده در این مقاله، نظرات و دیدگاه های شخصی نویسنده بوده و الزاماً عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی دهد.

مرتبط:

قُلّک مشترک کشورهای بریکس
آغاز نشست های سران بریکس و سازمان همکاری های شانگهای در روسیه
برگزاری نشست های سران اتحادیه اقصادی اوراسیا، بریکس و سازمان همکاری شانگهای در شهر اوفا روسیه
اعضای جدید سازمان همکاری شانگهای
برچسب:
سازمان همکاری های شانگهای
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک