19:28 22 ژانویه 2018
  استخراح نفت

  معاملات پایاپای با رنگ سیاسی

  © Sputnik/ Ilya Pitalev
  گزارش و تحلیل
  دریافت لینک کوتاه
  ایوان زاخاروف
  0 32

  روز سه شنبه روزنامه "کامرسانت" چاپ مسکو با استناد به منبعی در دولت روسیه در باره تحویل نفت ایرانی به روسیه نوشت: "این تحویلات یک پروژه بازرگانی کاملی نیست زیرا در سرحد سودآوری قرار خواهد داشت." بنا به داده های این نشریه هدف از این معامله برای ایران این است که روسیه در بازار جای خود را محکم کرده و به شریکی بدل شود"

  آقای منوچهر تکین خبره مستقلی در امور نفت و گاز مقیم لندن از همین دیدگاه پیروی می کند و "اسپوتنیک فارسی" از ایشان خواهش کرده که در این باره نقطه نظر خود را بیان دارد. آقای تکین گفت:

  لازم به یادآوری است که سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در ماه آوریل سال جاری گفته بود که روسیه به تحویل  محصولات به ایران در قالب معامله "نفت در برابر اجناس" پرداخت. او گفت: "معاملات پایاپای در ازای تحویل نفت خام ایرانی انجام می شود. ما انواع محصولات معیین را تحویل می دهیم."  8 ژوئن آلکسی آلکسیینکو دستیار سرویس "روس سلخوزنادزور" (کنترل بهداشتی دام ها و رستنی های روسیه) تایید کرد که روسیه از آغاز سال جاری میلادی تا کنون 100 هزار تن غله  به ایران تحویل کرده.

  زمان نشان خواهد داد که آیا روسیه به تحویل غلات به ایران اکتفا خواهد کرد یا نه.  ولی عجالتا بوضوح دیده می شود که مسکو تلاش می کند از کشور های غربی پیش دستی کرده و  حتی قبل از لغو  تحریمات، اولین کشوری شود که در بازار ایرانی پا بر جا باشد.

  مرتبط:

  جزئیات تازه ازتوافق تهران- مسکو
  روسیه به خرید نفت ایران خواهد پرداخت
  نواک: روسیه قصد وارد کردن نفت از ایران را ندارد
  ایران قصد ندارد سهم خود را در بازار نفت به دیگران واگذار کند
  قزاقستان و بلاروس نفت صادراتی ایران را از روسیه خریداری می کنند
  نواک در باره احتمال افزایش استخراج نفت ایران پس از رفع تحریم ها
  برچسب:
  روسیه, ایران
  مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
  کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک