02:40 25 ژوئن 2018
چگونگی حفظ امنیت در محدوده ی کشورهای همسود

چگونگی حفظ امنیت در محدوده ی کشورهای همسود

© Sputnik / Alexei Druzhinin
گزارش و تحلیل
دریافت لینک کوتاه
0 0 0

نمایندگان سازمان های نظارت بر اجرای قانون، مسائل مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در فضای پس از شوروی را در شهر دوشنبه بحث و بررسی می کنند.

در پایتخت تاجیکستان اجلاس شورای روسای سازمان های امنیت و اطلاعات دول عضو کشورهای همسود تشکیل می شود. حلیم فسخ الدینوف، خبرنگار ویژه ی ما در تاجیکستان جزئیات این جلسه را در اختیار ما می گذارد.

همانطور که در کمیته ی اجرای کشورهای همسود اطلاع دادند، در دستور کار اجلاس بیش از 10 پرسش مطرح می شود. روسای سازمان های اطلاعات کشورهای همسود اقدامات همکاری در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را بررسی می کنند و همچنین موضوعات امنیت اطلاعاتی را در میان می گذارند. کارشناسان معتقدند که این مشکل در حال حاضر کلیدی و مهم است. رادیکال ها ، مردم را به گروه های افراطی جذب کرده و به جای استفاده از روش های سنتی تحریک به فن آوری های جدید برای گسترش ایده های خود رو می کنند. تحلیل گران می گویند: فعالیت سازمان های افراطی جناح اسلامی گواه این مطلب است. ویکتور میخایلوف ، کارشناس مسائل امنیتی از ازبکستان و رئیس سایت خبری " antiterrortoday.com " می گوید:

جماعت های بسیار جدی وجود دارند از جمله جنبش اسلامی ترکستان که فعلانه کار می کنند. استخدام ها در جریان است. و آنها از ادبیات و جزواتی که ده سال پیش وجود داشت استفاده نمی کنند. امروز گجت ها (ابزارک های فناوری) وجود دارند.

در اجلاس شهر دوشنبه، همانطور که انتظار می رفت روسای سازمان های اطلاعات کشورهای همسود اقدامات مشترک در زمینه ی اطلاعاتی را بحث و بررسی کردند. همچنین تبادل اطلاعات و اعلامیه های مشترک خطرات سایبری و از جمله تهدید تروریستی برای کشورهای همسود صورت گرفت. چنین همکاری باید ثمر دهد. طاهر خیرالایف ، کارشناس نظامی از تاجیکستان می گوید:

سازمان های تروریستی ، منابع اینترنتی خود را دارند و در شبکه های اجتماعی برای جذب جوانان به گروه های خود فعالیت می کنند.  لازم است که از طرف دول ، آنالیز اوضاع در فضای اینترنتی با هدف شناسایی سریع منابع غیر قانونی نفوذ افراطیون و اهداف تروریستی صورت گیرد.

در کمیته ی اجرایی کشورهای همسود آمده است که در دیدار شهر دوشنبه همچنین موضوع مقابله با تهدیدات در فضای پس از شوروی از جانب سازمان " داعش"  بررسی خواهد شد. امروز این ساختار فعالانه هم میهنان کشورهای مستقل مشترک المنافع را استخدام می کند. کارمندان تازه استخدام شده را به ترکیه می فرستند و سپس به سوریه اعزام می شوند. تحلیل گران می گویند ، در حال حاضر هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند این شبکه استخدام را متوقف سازد. همکاری سازمان های امنیتی و از جمله در مسائل ایجاد گروه های سازمانی در جامعه است که گروه بااصطلاح ریسک در آن جای می گیرد.

در جلسه ی شهر دوشنبه همچنین ارزیابی از شرایط منطقه مرزی تاجیکستان- افغانستان داده می شود. نمایندگان تاجیکستان به اعضای کنفرانس شرح می دهند که چه اقداماتی را با هدف توقف پیشرفت و گسترش تهدیدات از افغانستان انجام می

مرتبط:

جنگنده های روسیه به تاجیکستان اعزام شدند
یگان هوایی مشترک رزمایش تاجیکستان به اهداف حمله خواهند کرد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک