03:11 21 سپتامبر 2021
خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
154

یک منبع در نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کرد جنگجویان جنبش رادیکال طالبان شهر لشگرگاه ، مرکز ولایت هلمند را تصرف کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فرانسه، این منبع گفت: "شهر لشکرگاه تخلیه شد. درباره برقراری آتش بس 48 ساعته برای تخلیه ارتش و مقامات توافق حاصل  شد."

تصرف این شهر در توییتر توسط ذبیح الله مجاهد سخنگوی جنبش طالبان (در روسیه سازمان غیرقانونی و تروریستی اعلام گردیده) تأیید شده است.

به گفته وی ، شبه نظامیان دفتر فرمانداری ، ستاد و دیگر واحدهای پلیس را اشغال کردند، برخی از افراد ارتش تسلیم گردیده و یک نفر کشته شد.

در افغانستان، تقابل بین نیروهای دولتی و طالبان چندین سال ادامه دارد که در ماه های اخیر اراضی قابل توجهی را در مناطق روستایی و مرزی تصرف کرده و حمله علیه شهرهای بزرگ را آغاز کرده اند. تشدید تنش در شرایطی صورت می گیرد که نیروهای آمریکایی خارج می شوند که وزارت خارجه روسیه آن را به منزله قبول شکست ماموریت واشنگتن در افغانستان خواند.

طالبان روز سه شنبه اعلام کردند پلخمری ، بزرگترین شهر ولایت بغلان را که در جاده مهم استراتژیک از کابل به مزارشریف ، بزرگترین شهر در شمال افغانستان واقع شده ، تصرف کرده اند.

پیش از این در خبرها آمده بود که طالبان ولایت غزنی را به صورت کامل تصرف کرده. به گفته رئیس شورای ولایتی غزنی، والی این ولایت شهر غزنی را در نتیجه‌ «معامله» به طالبان، تسلیم این گروه کرده است. شهر غزنی دهمین مرکز ولایت است که در شش روز گذشته به‌دست طالبان سقوط کرده است. قبل از این، زرنج مرکز نیمروز، شبرغان مرکز جوزجان، تالقان مرکز تخار، فیض‌آباد مرکز بدخشان، قندوز، سرپل، پلخمری مرکز بغلان، ایبک مرکز سمنگان و فراه به دست طالبان سقوط کرده بودند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک