09:56 23 آوریل 2021
خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
0 05

وزارت دفاع ترکیه از آغاز رزمایش دریایی بزرگ در دریای مدیترانه با مشارکت نیروی هوایی، نیروهای ویژه و انواع تجهیزات دریایی، هوایی و پدافندی این کشور خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نوال نیوز، وزارت دفاع ترکیه از برگزاری رزمایش دریایی عظیم خود در شرق مدیترانه، دریای اژه و سیاه با مشارکت ۸۲ ناو جنگی، ۱۷ فروند هواپیمای نظامی، واحدهای نیروی هوایی و تیم ‌های عملیات ویژه خبر داد.

این رزمایش از روز جمعه هفتم اسفند شروع شده و قرار است یکشنبه ۱۷ اسفند خاتمه یابد. نام این رزمایش «میهن آبی ۲۰۲۱» و امسال تکرار دوم این تمرین نظامی است. اولین سری رزمایش میهن آبی در سال ۲۰۱۹ برگزار شد که بزرگترین رزمایش دریایی در تاریخ نیروی دریایی ترکیه محسوب می ‌شود.

آنطور که وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده اهداف این تمرین ارزیابی آمادگی نیروها، توسعه قابلیت ‌ها در اجرای و عملیات مشترک است.

طبق اعلام وزارت دفاع ترکیه از هواپیماهای بدون سرنشین در سطح عملیاتی و تاکتیکی در منطقه عملیات دریایی استفاده خواهد شد. شلیک ‌های پدافند هوایی سطحی نیز بخشی از این رزمایش عظیم است. در این تمرین نیروی دریایی ترکیه اثر بخشی پهپادهای «آنکا» و «تی بی-۲» را برابر اهداف دریایی در محدوده جنگ سطحی و استفاده از آنها با هماهنگی هواپیماهای جنگی را آزمایش می‌ کند.

یونان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی می ‌گویند فعالیت‌ های حفاری ترکیه در شرق دریای مدیترانه، خارج از حوزه دریایی آنکارا و نقض قوانین حاکمیتی این کشورها است اما ترکیه معتقد است به دلیل نزدیک بودن این مناطق به ناحیه ترک ‌نشین قبرس شمالی، می ‌تواند در این بخش از دریای مدیترانه فعالیت کند.

مقام‌ های ارشد یونان از جمله نخست وزیر و وزیر دفاع این کشور نسبت به فروش زیر دریایی‌های آلمان به ترکیه و تقویت بنیه نظامی این کشور ابراز نگرانی کردند.

نیکوس پاناگیوتوپولوس وزیر دفاع یونان از آنگرت کرامپ کارن باوئر وزیر دفاع آلمان خواسته که فروش زیر دریایی به ترکیه را به حالت تعلیق درآورد، اما همتای آلمانی وی این درخواست را رد کرده است.

وزیر دفاع آلمان نیز در این زمینه گفته است: برنامه ساخت و فروش ۶ فروند زیردریایی مدل ۲۱۴ به ترکیه متوقف نمی ‌شود یا حتی به تاخیر نمی ‌افتد زیرا شرکت "تیسن" موظف به اجرای قراردادهای امضا شده در سال ۲۰۰۲ است.

کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان نیز در حالی نگران افزایش توان نظامی ترکیه است که این کشور با یک سری توافق‌ ها با آلمان از جمله برای تقویت ناوگان زیر دریایی و تانک ‌ها، در پی به‌ روزرسانی نیروهای مسلح خود است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک