خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
0 22

وزیر نفت عراق در مصاحبه اظهار داشت: عراق در حال ساخت و بهره برداری طرح های گازی است که به کمک این طرح ها عراق را از واردات گاز خارجی بی نیاز می کند.

به گزارش اسپوتنیک، روز سه شنبه احسان عبدالجبار وزیر نفت عراق در گفتگو با تلویزیون دولتی عراق بیان داشت: عراق تا پنج سال دیگر دیگر شاهد مشعل ‌سوزی در میادین نفتی نخواهد بود و با مهار گاز این میادین از واردات گاز از خارج رهایی خواهد یافت.

عبدالجبار تصریح کرد: غیر از طرح میدان گازی ارطاوی واقع در بصره که از جمله طرح‌های بزرگ سرمایه‌گذاری در بخش گاز عراق است، ۸۰ درصد دیگر طرح‌های گازی در کشور در آستانه به بهره‌برداری رسیدن می باشند.

عبدالجبار اضافه کرد: ظرفیت تولید روزانه نفت کشور اکنون پنج میلیون بشکه است، ولی می‌توان این ظرفیت را تا سال ۲۰۲۵ به هفت میلیون بشکه در روز رساند.

وزیر نفت عراق خاطر نشان کرد که ظرفیت تولید گاز کشورش نیز پنج میلیارد فوت مکعب گاز است.

وی با اشاره به کاهش اتکا بر نفت به عنوان یک منبع اصلی انرژی در جهان بعد از ۲۰۳۰ گفت که سایر کشورها قصد دارند که از استفاده از نفت و گاز تا ۲۰۳۰ بکاهد.

عبدالجبار سرمایه‌گذاری بر روی انرژی‌های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی را در عراق برای تامین برق ضروری دانست.

ایران در زمان حاضر با صادرات گاز و برق، مهمترین کشور در تامین انرژی عراق به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش‌ها، ایران روزانه ۳۲ میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می‌کند که برای تامین نیروگاه‌های تولید برق این کشور استفاده می‌شود و همزمان یک هزار و ۲۰۰ مگاوات برق به بغداد می‌فروشد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک