23:15 28 سپتامبر 2020
خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
3225

دادستانی لبنان، گناهکار شناخته شدن سلیم جمیل عیاش را در مورد تمام موارد ارائه شده تأیید کرد.

به گزارش اسپوتنیک، دادگاه ویژه لبنان، سلیم جمیل عیاش مرتبط با حزب الله لبنان را، مقصر قتل رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان دانست.

دادگاه لبنان اعلام کرد: گرچه آقای عیاش به تنهایی عمل نکرده است، اما نقش مهمی در عملیات علیه حریری ایفا داشته است.

قاضی خاطرنشان کرد: عیاش اول به اتهام توطئه برای انجام یک عمل تروریستی، مقصر شناخته شد، از سوی دیگر در اجرای یک حمله تروریستی با استفاده از مواد منفجره، در اتهام سوم به قتل پیش بینی شده حریری با استفاده از مواد منفجره، در اتهام چهارم به قتل ۲۱ نفر علاوه بر این به قتل با قصاص از پیش تعیین شده حریری و در اتهام پنجم تلاش به قتل ۲۲۶ نفر گناهکار شناخته شد.

رفیق حریری در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ در اثر انفجار یک کامیون بمب گذاری شده در بیروت درگذشت. همراه او، ۲۲ نفر دیگر جان باختند و ۲۲۶ نفر نیز زخمی شدند.

در سال ۲۰۰۷، با تصمیم شورای امنیت سازمان ملل، دادگاه ویژه لبنان در لاهه (STL) تأسیس شد. در تابستان سال ۲۰۱۱، مصطفی امین بدرالدین، ​​اسد حسن صبرا، حسین اونیسی، سلیم جمیل عیاش اسامی چهار مظنون اصلی مرتبط با جنبش شیعه حزب الله اعلام شد.
حسن نصرالله رهبر حزب الله، از همکاری با دادگاه بین المللی امتناع ورزید و هیچ یک از آنها را استرداد نکرد.

حسن نصرالله همچنین گفت: هدف دادگاه ویژه لبنان، رو سیاه شدن جنبش مقاومت شیعه و تحریک درگیری های فرقه ای در لبنان، در درجه اول بین شیعیان و سنی ها است.

وی علاوه بر همه چیز، دادگاه ویژه را "وسیله ای برای ایالات متحده و اسرائیل" خواند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک