12:32 17 ژوئن 2021
خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
حملات موشکی سپاه به پایگاه آمریکا در عراق (90)
31030

به گزارش رسانه ها، عراق دو نیم ساعت پیش از حمله ایران به پایگاه های آمریکایی در عراق، به ایالات متحده هشدار داده بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سی ان ان، افسران عراقی در خصوص هشدار مقامات این کشور به آمریکا در خصوص حمله موشکی ایران گفتند که اغلب سربازان از روز سه شنبه 7 ژانویه پایگاه را ترك كرده و یا حوالی ساعت 11 شب همان آن روز به پناهگاه منتقل شدند. حمله موشکی از 8 ژانویه در ساعت 1:30 آغاز شد. ارتش آن را معجزه خواند که این حمله تلفاتی در پی نداشته است.

یک منبع در محافل دیپلماتیک عربی به سی ان ان گفت: "عراق پس از اینکه اطلاعات را از ایران دریافت کرد  به ایالات متحده هشدار داده بود که به کدام پایگاه ها حمله می شود. "

نخست وزیر عراق عادل عبدالمهدی پیش از این گفته بود كه تهران از حمله قریب الوقوع به تأسیسات نظامی به بغداد خبر داده است."

پیش از این، رسانه ها نوشتند که حمله به پایگاه های آمریکایی عمداً به هدف اصابت نکرده اند و نیروهای نظامی موفق شد پس از اخطار، پوشش بگیرند. این حمله "بیشتر یک پیشنهاد صلح" بود، در حالی که تهران "چهره خود را حفظ کرد".

در ادامه تنش ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، آمریکا در بامداد سوم ژانویه سردار قاسم سلیمانی، فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران را به همراه ابومهدی‌ المهندس معاون سازمان حشد الشعبی عراق در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف قرار داده و ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام آمریکا، بامداد هشتم ژانویه در عملیاتی با نام "شهید سلیمانی" برای انتقام گیری از ترور فرمانده نیروهای قدس سپاه ایران، به دو پایگاه نظامی آمریکایی در عراق حملات موشکی انجام داد.

موضوع:
حملات موشکی سپاه به پایگاه آمریکا در عراق (90)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک