20:59 20 ژانویه 2021
خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
191

کارشناس بی‌بی‌سی، ولادیمیر پوتین را تأثیرگذارترین رهبر خارجی خاورمیانه نامید.

به گزارش اسپوتنیک، جرمی بوئن، سردبیر بخش خاورمیانه بی‌بی‌سی در مقاله منتشر شده در روزنامه 'ساندی تایمز' می‌نویسد که روسیه با استفاده از انفعال کشورهای غربی در حال تبدیل شدن به یک بازیگر بزرگ در خاورمیانه است و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را به عنوان با نفوذ ترین رهبر خارجی در منطقه، نمی‌توان نادیده گرفت.

پیام گورباچف به پوتین
© Sputnik / Valeriy Malnikov

بوئن می‌نویسد: پوتین به تأثیرگذارترین رهبر خارجی خاورمیانه تبدیل شده است. او به اسرائیلی ها نزدیک است، اما با دشمن اسرائیل، ایران همکاری می کند. در عین نزدیکی با ایران، وی به تازگی با مخالفان این کشور یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی دیدار کرده است.

این کارشناس ادامه می‌دهد: 'پوتین می تواند تأثیرگذار باشد زیرا کس دیگری در آنجا نیست، هیچ قدرت بزرگی و آماده نیست تا او را به چالش بکشد. خاورمیانه ممکن است از پشت ضربه بخورد، اما این اتفاق هنوز نیفتاده است. در آینده روسیه در ردیف اول (متقاضیان) قرار خواهد گرفت تا قراردادهایی را برای احیای کشور ویران شده (سوریه) منعقد کند. برای پوتین شاید اکنون این مسئله مهمتر باشد که روسیه قدرتی را در خاورمیانه بدست آورده که نمی توان آن را نادیده گرفت."

در همین راستا وی معتقد است که رهبر روسیه در جلسه‌ای که قرار است در تاریخ 22 اکتبر با طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سوچی داشته باشد، می‌تواند تأثیر قاطعی در چگونگی پایان یافتن بحران ناشی از عملیات نظامی آنکارا در شمال سوریه داشته باشد. بوئن ادامه می‌دهد: ممکن است پوتین تأثیر بیشتری در نحوه پایان بحران داشته باشد. روسها با همه طرفین درگیری صحبت می کنند که هیچ کشور دیگری موفق به این کار نشده است.

مرتبط:

کادوی تولد برای پوتین
بار دیگر پوتین را بعنوان صاحب خاورمیانه خواندند
انرژی، فضا و جهانگردی: آنچه که پوتین در جریان مذاکرات در امارات صحبت کرد
ولادیمیر پوتین در عربستان
هدیه جالب پوتین به ولیعهد ابوظبی + ویدئو
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک