20:44 29 مارس 2020
خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
0 24

حسنی مبارکЕ رئیس‌جمهور مخلوع مصر برای اولین بار از زمان برکناری، در ویدئویی درباره خاطرات خود از جنگ اکتبر ۱۹۷۳ علیه اسرائیل صحبت کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس ، شبکه «آرشیف مبارک» ویدئویی از حسنی مبارک را  در شبکه «یوتیوب» منتشر کرد.

این اولین حضور ویدئویی مبارک از زمان خلعش در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۱ است و وی در آن جزئیاتی از جنگ ششم اکتبر ۱۹۷۳ (۶ تا ۲۵ اکتبر) علیه اسرائیل را فاش می‌کند.

رئیس جمهور اسبق مصر گفت، زمانی که «انوار سادات» رئیس‌جمهور پیشین مصر تصمیم به جنگ علیه تل‌آویو گرفت، بر روی یک نقشه کار شد و مشورت میان پدافند هوایی و ارتش دوم و سوم با حضور «سعد الشاذلی» رئیس ستاد جنگ اکتبر و «احمد اسماعیل» وزیر پیشین جنگ زمانی زیادی برد و آمادگی‌های رسمی از آوریل ۱۹۷۳ آغاز شده بود.

مبارک ادامه داد: در آگوست ۱۹۷۳ یک هیأت نظامی سوری به قاهره آمد تا نشستی درباره مشخص کردن زمان جنگ برگزار شود، من در آن جلسه بودم و با شش اکتبر موافقت شد.

در ادامه این گزارش آمده، میان الشاذلی و سادات درباره تاکتیک نبرد هنگام حمله مصر به اسرائیل برای آزادی سینا اختلاف افتاد و در نهایت منجر به برکناری الشاذلی از ریاست ستاد ارتش شد.

حسنی مبارک در ادامه به جنگ شش روزه کشور‌های عربی با اسرائیل در سال ۱۹۶۷ پرداخت، جنگی که با شکست کشور‌های عربی همراه بود.

مبارک که در این جنگ فرمانده نیروی هوایی مصر بود، گفت: جنگ نبود، بدون هشدار قبلی یا برنامه‌ریزی ما را هدف گرفتند.

نیروی هوایی ارتش اسرائیل در پنجم ژوئن ۱۹۶۷ به پایگاه‌های نیروی هوایی مصر حمله و شعله‌های جنگ شش روزه ۱۹۶۷ برافروخته شد. جنگی که منجر به کشته شدن ۲۰ هزار عرب، ۸۰۰ اسرائیلی، نابودی ۷۰ تا ۸۰ درصد از تجهیزات جنگی کشور‌های عربی و نابودی ۲-۵ درصد از تجهیزات جنگی اسرائیل شد.

اردیبهشت ماه امسال، رئیس جمهور مخلوع مصر در مصاحبه‌ای تفصیلی با روزنامه الأنباء کویت، به کمک خود به رژیم صدام حسین در جنگ عراق علیه ایران و کمک مالی کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس اذعان کرده بود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک