21:45 21 ژانویه 2021
خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
1018

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی شامگاه چهارشنبه 26 سپتامبر، طی سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا گفت که این کشور به ایران و حزب الله لبنان اجازه تسلط بر یمن را نخواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از العربیه، الجبیر تاکید کرد، عربستان سعودی تسلط ایران و حزب الله بر مناطقی در مجاورت با مرزهای جنوبی این کشور را نمی پذیرد.
وزیر خارجه سعودی شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران را به کارشکنی در روند دسترسی سازمان بهداشت جهانی به مناطق نیازمند کمک در یمن متهم ساخت.
الجبیر همچنین ضمن اشاره به عدم پایبندی شبه نظامیان حوثی به توافقهای انجام شده گفت:«حوثیها 17 توافقنامه را امضا کردند اما به هیچکدام از مفاد این توافق‌ها پایبند نبودند».
وزیر خارجه سعودی ضمن تاکید بر اینکه راه حل بحران یمن گزینه نظامی نیست گفت راه حل در یمن سیاسی است.


وی در ادامه گفت:« حوثی‌ها حق دارند به عنوان بخشی از روند سیاسی در یمن ایفای نقش کنند نه اینکه بر تمام این کشور مسلط شوند».
الجبیر افزود:« امیدوارم فشارهای نظامی بر حوثی‌ها به اجبار آنها به نشستن بر سر میز مذاکره منجر شود».
در یمن از سال 2014 درگیری داخلی ادامه دارد. در یک طرف این نزاع شورشیان حوثی جنبش شیعه " انصارالله" و در طرف دیگر آن ارتش دولتی و شبه نظامیان وفادار به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مورد قبول جامعه بین المللی قرار دارند. از سال 2015 ائتلاف عربی به ریاست عربستان سعودی پشتیبانی نظامی از نیروهای دولتی را برعهده دارد. ایران از حوثی هایی که صنعا پایتخت یمن و بخش قابل توجهی از کشور را تحت کنترل دارند به طور غیر رسمی حمایت می کند.

 

 

مرتبط:

ایران به ارسال موشک های بالستیک به یمن متهم شد
آغاز تحقیقات ائتلاف عربی درباره حمله هوایی به اتوبوس در یمن
حملات جدید جنگنده های سعودی به یمن
سفارت یمن: ایران عامل تهدید برای حرکت کشتی ها در باب المندب است
حمله پهپادی حوثى هاى یمن به فرودگاه ابوظبی
انصارالله یمن یک ناو عربستان را هدف قرار داد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک