03:24 19 ژوئن 2019
مهلت 72 ساعته معترضان عراقی به دولت برای اجرای خواست های خود

مهلت 72 ساعته معترضان عراقی به دولت برای اجرای خواست های خود

© AFP 2019 / Haidar Mohammed Ali
خاور میانه
دریافت لینک کوتاه
0 00

تظاهرکنندگان عراقی لیستی از ۱۲ خواسته خود شامل لغو شورای استان‌ها را به آیت الله سیستانی ، مرجع تقلید شیعیان عراق ارائه کرده و به بغداد ۷۲ ساعت برای عمل به این خواسته‌ها فرصت دادند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اقتصاد نیوز، تظاهرات اعتراض‌آمیزی که در استان نفت‌خیز بصره آغاز شد و خیلی زود به سایر استان‌های عراق نیز کشیده شد، اکنون رو به آرامش رفته است. علی رغم این آرامش نسبی، صدها تن در استان بصره با برپایی تظاهراتی در شهر ابی الخصیب در جنوب این استان خواستار بهبود ارائه خدمات، ایجاد فرصت‌های شغلی و محاکمه عوامل این مشکلات شدند.
به گفته شاهدان عینی و برخی منابع مطبوعاتی، این تظاهرات به شکل مسالمت‌آمیز برگزار شده و در آن هیچ گونه حرکتی مانند آتش سوزی و یا بسته شدن خیابان‌ها مشاهده نشد. تظاهرکنندگان پس از آنکه درخواست‌های خود را به نمایندگان شورای استانداری تحویل دادند، خود متفرق شدند.
در اقدامی که نقش بسزایی در آرام شدن اوضاع داشت، تظاهرکنندگان در استان‌های جنوبی و مرکزی عراق و کمیته هماهنگی تظاهرات لیستی شامل ۱۲ درخواست تظاهرکنندگان را به آیت الله سیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق ارائه کرده و به دولت سه روز برای اجرای این خواسته‌ها مهلت دادند.
نمایندگان تظاهرکنندگان در کنفرانس مطبوعاتی که در بصره برگزار شد، رسما درخواست‌های خود را اعلام و تاکید کرده‌اند از جمله این خواسته‌ها لغو شوراهای استان‌ها و شوراهای محلی و توقف پرداخت حقوق بازنشستگی همه اعضای آنهاست. همچنین آنها خواستار کاهش تعداد اعضای پارلمان از ۳۲۹ نماینده به یک چهارم شده و تاکید کردند باید از هر استان دو نماینده در کمیته تدوین برنامه حضور داشته باشد.

 

 

مرتبط:

ایالات متحده در عراق و کویت پایگاه هوایی میسازد
دلیل سفر وزیر نیروی عراق به ایران
انفجار در عراق
تروریست های داعش*، شش نیروی امنیتی عراق را ربودند
توافق صدر و العبادی برای ائتلافی بزرگتر در عراق
بمباران مرز ایران و عراق توسط جنگنده های ترکیه
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک