02:58 21 اکتبر 2021
خارج از خبرها
دریافت لینک کوتاه
0 01

آلاینده های خاص هوا و سر و صدای ترافیک خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از « یو اس نیوز»، آلاینده های خاص هوا و سر و صدای ترافیک خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

بر طبق نتایج مطالعات محققان دانشگاه کپنهاگ در دانمارک قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های خاص هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای خطر ابتلا به نارسایی قلبی را به ویژه برای افرادی با سابقه سیگار کشیدن و نیز افراد مبتلا به فشار خون بالا ، افزایش می دهد بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه و آموزشی در این زمینه ضروری است.

محققان دریافتند که با افزایش ۵.۱ میکروگرم بر متر مکعب هوا (µg/m۳) افزایش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با ذرات ریز (PM۲.۵) طی سه سال ، خطر نارسایی قلبی ۱۷ درصد افزایش می یابد. و به ازای افزایش ۸.۶ میکروگرم بر متر مکعب قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن (NO۲) طی سه سال ، خطر نارسایی قلبی ۱۰ درصد افزایش می یابد.

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه ، به ازای هر ۹.۳ دسی بل افزایش سر و صدای ترافیک جاده ای طی سه سال ، خطر نارسایی قلبی ۱۲ درصد افزایش می یابد. از سوی دیگر بر اساس نتایج این مطالعه که هفته جاری در مجله «انجمن قلب آمریکا» منتشر شد ، افزایش مواجهه افراد که سابقه سیگار کشیدن داشتند با ذرات ریز آلاینده در هوا با افزایش ۷۲ درصدی خطر ابتلا به نارسایی قلبی همراه بود.

آلودگی هوا در مقایسه با سر و صدای ترافیک جاده ای در بروز نارسایی قلبی نقش بیشتری داشت ، اما بیشترین افزایش خطر نارسایی قلبی در زنان شرکت کننده در این مطالعه  مشاهده شد که در معرض سطوح بالای آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای قرار داشتند. حدود ۱۲ درصد از کل شرکت کنندگان در این مطالعه مبتلا به فشار خون بالا بودند که آسیب پذیرتر هستند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک