06:22 26 اکتبر 2021
خارج از خبرها
دریافت لینک کوتاه
0 59

وضعیت اجتماعی و ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ سال در ایران توسط مرکز آمار این کشور منتشر شد.

به گزارش اسپوتنیک، در سال‌های اخیر در ایران ازدواج دختران کم سن و خردسال افزایش پیدا کرده است و موضوع کودک همسری در این سال‌ها به موضوع بحث‌برانگیزی در جامعه و در میان کاربران فضای مجازی تبدیل شده است. این اتفاق در حالی رخ داده است که برخی از نمایندگان برای تغییر سن ازدواج در قوانین جمهوری اسلامی تلاش کردند اما با مخالف‌هایی از جمله مخالفت سایر نمایندگان و جمعی از روحانیون مواجه شدند و لایحه منع "ازدواج با کودکان" در سال ۹۷ در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی رد شد.

View this post on Instagram

A post shared by Rouydad24 (@rouydad24.ir)

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، در رابطه با کودک همسری عنوان کرد که سالانه ۳۰ هزار ازدواج دختران زیر ۱۴ سال در کشور اتفاق می‌افتد. همچنین بر اساس گزارش سازمان آمار در ایران، وضعیت "اجتماعی و فرهنگی ایران" از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا تابستان امسال، نشان می‌دهد تعداد ۱۸۸ طلاق مربوط به دختران ۱۰ تا ۱۴ سال ثبت شده است.

View this post on Instagram

A post shared by Iranwire.com (@iranwire)

بسیاری از کاربران ایرانی به شدت با کودک همسری و ازدواج پسران و دختران به ویژه دختران در سن پایین مخالف هستند و به قوانین کشور خود که با این نوع از ازدواج‌ها مخالفت نمی‌کند، مخالف هستند.

کاربران ضمن اظهار تاسف از آمار و وضعیت اجتماعی در رابطه با کودک همسری عنوان می‌کنند ممکن است خانواده‌ها به علت مشکلات مالی زندگی و اینکه سن ازدواج بالا رفته است از این جهت دختران خود را زودتر شوهر می‌دهند اما باید کمپین‌های مخالف کودک همسری همچنان فعالیت کنند تا شاهد موارد کمتری از ازدواج کودکان و کودک همسری باشیم.

مرتبط:

واکنش‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی به کودک‌همسری و عقد موقت یک دختربچه‌ +ویدئو، عکس
وام ازدواج در ایران آمار کودک همسری را 4 برابر کرد
انتقاد کارگردان بانوی ایرانی از کودک همسری +عکس، ویدئو
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک