18:29 05 اوت 2021
خارج از خبرها
دریافت لینک کوتاه
0 10

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تارنمای « interestingengineering»، محققان راهی جدید برای تبدیل متان به سوخت موشک در مریخ پیدا کرده‌اند که می تواند ماموریت‌های آینده فضانوردان در سیاره سرخ را آسان تر کند.

شایان ذکر است که ایلان ماسک و مهندسان شرکت «اسپیس‌ایکس» (SpaceX)این روش را هنگام جستجوی راه‌هایی برای برداشت آب از یخ در مریخ با کربن دی اکسید برای تهیه کربن و هیدروژن کافی برای تولید متان، نظریه‌پردازی کردند. هنگامی که فضانوردان خود را به مریخ برسانند، ممکن است از این روش برای تبدیل کربن دی اکسید و یخ به سوخت موشک استفاده کنند و آماده بازگشت به زمین شوند.

هر چند این روش فعلا فقط یک «مفهوم» است، در آزمایشات آزمایشگاهی موفق عمل کرده است. برای مهندسی این روش جدید، محققان به یک روش دو مرحله‌ای موجود برای تبدیل آب به اکسیژن قابل تنفس در ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) روی آوردند و برای کاهش آن به یک مرحله تلاش کردند و سرانجام یک کاتالیزور تک اتمی روی(زینک) موجب تحقق آن شد.

وسایل نقلیه امروزی معمولاً از سوخت موشک مبتنی بر متان استفاده نمی‌کنند، این بدان معنی است که این فرآیند جدید باید با فناوری‌های پیشرانه آینده سازگار باشد. با این حال، مزایای استفاده از سوخت مبتنی بر متان نسبت به هیدروژن مایع که سوخت اصلی مورد استفاده شرکت‌های «بوئینگ» و «لاکهید مارتین» است، چندین مورد است. به عنوان مثال، سوخت هیدروژن مایع در موتورهای موشک، پسماند و ته‌نشین کربن برجای می‌گذارد که باید قبل از استفاده بعدی تمیز شود و در مریخ این کار به هیچ عنوان آسان نخواهد بود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک