14:24 30 سپتامبر 2020
خارج از خبرها
دریافت لینک کوتاه
0 50

دانشمندان موسسه تحقیقاتی آکواریوم خلیج مونتری (MBARI) در ایالت کالیفرنیا چندین هزار حفره مرموز در بستر دریا پیدا کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از Phys.org، دانشمندان موسسه تحقیقاتی آکواریوم خلیج مونتری (MBARI) در ایالت کالیفرنیای ایالات متحده چندین هزار دهانه حفره مرموز در بستر دریا پیدا کرده اند. منشاء دقیق این حفره های کشف شده ناشناخته است.

بزرگترین حفره ها دارای عرض متوسط 175 متر و عمق 5 متر و لبه های گرد هستند. در کل 5 هزار و 200 از چنین حفره هایی در مساحتی هزار سیصد کیلومتر مربعی کشف شده است. حفره های کوچک به قطر حدود 11 متر و عمق 1 متر می رسند. آنها دارای دیواره های شیب دار هستند و اغلب دراز هستند.

حفره ها و چاله های مشابه در سراسر اقیانوس ها یافت می شوند که اغلب با انتشار متان و سایر مواد حاصل از بستر دریا در ارتباط هستند. این می تواند به بی ثباتی بستر دریا منجر شود، که سازه هایی مانند سکوهای نفتی یا توربین های بادی را تهدید می کند. با این حال، کارشناسان MBARI اثری از متان پیدا نکردند. داده های بدست آمده حاکی از آن است که این سوراخ ها برای 50 هزار سال غیرفعال هستند.

در همه حفره های کوچک سنگ، جلبک دریایی، استخوانها، زباله ها و تجهیزات ماهیگیری یافت می شوند. محققان بر این باورند که این حفره ها اخیراً و تحت تاثیر جریانات دریایی پدید آمده اند.

 

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک