02:57 03 اوت 2021
خارج از خبرها
دریافت لینک کوتاه
0 61

اخترشناسان روسی یکی از درخشان ترین منابع تابش اشعه ایکس را پیدا کرده اند که در کهکشان UGC 6456 واقع شده است و 14.8 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل سایت Phys.org، محققان تصاویر بایگانی UGC 6456 ULX را از رصدخانه اشعه ایکس چاندرا و تلسکوپ فضایی هابل تجزیه و تحلیل کردند. این منبع، میزان  درخشندگی خود را بیش از بار تفزایش داده است. قدر مطلق (در اخترشناسی میزان درخشندگی جرم آسمانی است) آن از 7.6 فراتر رفته و آن را به یکی از درخشان ترین منابع اشعه ایکس در محدوده نوری در حال حاضر تبدیل می کند.

ماهیت تغییرپذیری زیاد در محدوده نوری و اشعه ایکس همچنان نامشخص است. با این حال، نوسانات روشنایی با دامنه ایی مشابه در NGC 7793 P13 مشاهده شده است، یکی دیگر از منابع تابش اشعه ایکس، که شامل یک ستاره نوترونی است.

دانشمندان همچنین بین درخشندگی در محدوده نوری و اشعه ایکس موفق به کشف ارتباط شدند. توضیح احتمالی این است که پرتوهای X در لبه های بیرونی قرص برافزایشی (حلقه دور جرم آسمانی)  نور قابل مشاهده ایجاد می کنن، و از آنجا یک جریان  قوی ستاره ای ساطع شده و از ماده در فضای بین ستاره ای دمیده می شود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک