ایران Sputnik
کازان
به کازان خوش آمدید. شهر کازان میزبان مسابقات جام کنفدراسیون‌های 2017 و شهر میزبان مسابقات جام جهانی 2018


کازان، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای روسیه است که در ساحل رود ولگا واقع شده است. این شهر، نمادی از همزیستی است، در این شهر مسلمانان، ، صومعه‌های صلیبیان، بناهای باستانی و شهر علمی "انوپولیس‪."


به عنوان نخستین اتفاق بزرگ ورزشی در این شهر، در سال 2011 مسابقات قهرمانی وزنه‌برداری اروپا برگزار شد، در 2013 میزبان بیست و هفتمین دور رقابت‌های دانشگاهی جهان بود، در 2015 کازان میزبانی مسابقات جام جهانی ورزش‌های آبی را گذراند و در 2017 بازی‌های فوتبال جام کنفدراسیون‌ها در این شهر دایر شد‪.


دست کم، هشت روایت در مورد ریشۀ نام این شهر وجود دارد‪.

مشهورترین روایت این است که پیش از ساخته شدن این شهر، مردم به نزد جادوگری رفتند. او به مردم توصیه کرد که جایی را پیدا کنند که در آن یک دیگ پر از آب، خودش به جوش بیاید. مردم این محل را در ساحل دریاچه "کابان" یافتند، جایی که بعدها شهر جدید در آن جا ساخته شد‪.

تمام روایت‌های دیگر اشاره به شکل دیگ‌مانند این شهر دارند‪.

اعتقاد بر این است که کازان در سال 1005 ساخته شده است، عمر بیشتر از 1000 سال این شهر، موجب افتخار باشنده‌های آن شده است‪.
از این شهر چندین راه بزرگ تجارتی که شرق را به غرب وصل می‌کند، گذشته است‪.
در سال 1552، نیروهای ایوان تزار روس، شهر را تصرف کردند و بخش بزرگی از ساختمان‌ها را از بین بردند. آن‌ها باشندگان شهر را به ساحل اطراف دریاچۀ کابان نقل مکان دادند. در مسکو به افتخار این پیروزی، بنای بزرگ یادبود از واسیلی بلاژین ساخته شد، که یکی از مشهورترین یادبودهای مهندسی روسی است‪.

   

©Sputnik/Maksim Bogodvid/ نمایی از کلیسای پتروپاولوفسکی (در پیش زمینه)، برج اسپاسکای کرملین کازان و مسجد قل شریف
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ مسجد اپانایوفسکایا (بایسکایا)، نمادی از فرهنگ مهندسی تاتاری اواسط قرن 19
©Sputnik/Roman Kruchinin/ مرکز خانواده "کازان‪"
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ قصر ریاست جمهوری تاتارستان در کازان
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ موزه ملی جمهوری تاتارستان
©Sputnik/Roman Kruchinin/ نمایی از مسجد قل شریف، برج اسپاسکای کرملین کازان و کلیسای پتروپاولوفسکی (از چپ به راست) در کازان
در قرن هجدهم شهر یکی از مراکز فرهنگی و آموزشی حوزۀ والگا شد، در قرن نزدهم این شهر به یکی از مراکز بزرگ علمی تبدیل شد‪.

در سال 2005 باشندگان بومی کازان، هزارمین سالگرد تأسیس این شهر را به طور با شکوهی جشن گرفتند. در مراسمی که به افتخار آن، متروی شهر کازان، پل میلینیوم و تسهیلات دیگری به بهره‌برداری رسیدند‪.

در سال 2013 کازان میزبان مسابقات دانشجویان جهان بود که بزرگترین اتفاق بر اساس شرکت‌کننده‌ها و جوایز گردید. در این مراسم 11759 ورزشکاران از 162 کشور جهان حضور یافتند و بر سر 351 بستۀ مدال، در 27 رشتۀ ورزشی رقابت کردند‪.

   

   

دیدنی‌ها
کرملین کازان - این کاخ بزرگ نه تنها نماد شهر است که مجموعۀ کامل نمادهای مهندسی، تاریخی و باستان‌شناسی است که هویت چندقرنی شهر را نشان می‌دهد. در این جا نشانه‌های سه عصر تاریخی قرن 12 تا 13، قرن 14 تا 15 و قرن 15 تا 16 و کاخی ساخته شده از سنگ سفید را می‌توان یافت‪.

این مجموعه شامل آثار باستانی جهانی یونسکو نیز شده است‪.
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ برج سیویومبیک
در ساحۀ کرملین کازان، برج هفت‌منزلۀ سیومبیک دیده می‌شود. در کنار برج مشهور پیزا یکی از برج‌های کج که به طور آشکار به سمت شمال‌شرقی خمیده است. آخرین خمیدگی ثبت‌شده نشان می‌دهد که حدود 1.98 متر خمیدگی وجود دارد‪.

تاریخ ساخت این برج و عصر ساخت آن مشخص نیست‪.
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ مسجد قل شریف در کازان
در کرملین کازان می توان یکی از بزرگترین مساجد اروپا را نیز دید. قل شریف، این مسجد بازسازی شدۀ مسجد تاریخی است که در قرن شانزدهم در جریان تصرف شهر، تخریب شد. در آن زمان نیز مسجد قل شریف، مرکز علوم و تحقیقات دینی در ساحۀ مرکزی ساحۀ ولگا بود‪.
نام این مسجد به افتخار آخرین امامی گذاشته شد که یکی از فرماندهان دفاع از کازان بود‪.
گنبد مسجد قل شریف به شکل کلاه کازان دکور شده است. یک تاج طلایی که در نیمه‌های قرن شانزدهم بعد ازفتح کازان به دست خان‌های تاتار ساخته شده است‪.

مسجد در هزارسالگی شهر در سال 2005 با استفاده از کمک‌های مردمی بازسازی شد. بیشتر از 40 هزار باشندۀ شهر در پروسۀ بازسازی این مسجد سهم گرفتند‪.

©Sputnik/Konstantin Chalabov/ مسجد قل شریف در کازان
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ قرآن هوشمند در مسجد قل شریف در موزه-زاپاودنیک کرملین کازان
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ پسری در حال تماشای نمونۀ مسجد قل شریف در موزیم کرملین کازان
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ بزرگترین قرآن چاپی دنیا، با وزن 800 کیلوگرام، ساخته شده توسط ایتالیایی‌ها مخصوص برای تاتارستان
در سال 1726 در محل کلیسای چوبی کازان کلیسای پیتر و پولس با همان نام ساخته شد. با توجه به افسانه ها، معبد توسط تلاش های یک بازرگان کازانی و صاحب کارخانه تولید پارچه ایجاد شد. سالها پیش پیتر اول امپراتور روسیه در خانه او توقف کرد و 50 سالگی خود را در آنجا جشن گرفت. به افتخار این رویداد به یاد ماندنی او تصمیم به ساخت این کلیسای جامع کرد‪.

حرم آماده به علت دیوارهای گچی تزئینی تاثیر زیادی بر مردم گذاشت و از آن به نام باغ های معلق کازان نام می برند. این ساختمان به علت آتش سوزی های زیاد، ترمیم ها و بازسازی های زیادی را گذرانده است. با این حال خادمین این حرم توانستند دکوراسیون اصلی اش را حفظ کنند- این دکوراسیون اصلی شامل یک نماد پایه 25 متری حکاکی شده و همچنین چندین آیکون 9 متری می باشد‪.

کاخ کشاورزان به نوع خود یکی از جاذبه های گردشگری است که در مرکز وزارت کشاورزی و غذا کازان موقعیت دارد. این ساختمان در نزدیکی کرملین کازان واقع شده است‪.

©Sputnik/Roman Kruchinin/ قصر کشاورزان در کازان
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ معبد تمامی ادیان
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ کلیسای جامع پتروپاولوفسکی در کازان
©Sputnik/Maksim Bogodvid/ مرکز خانواده "کازان‪"
به مرکز خانواده "کازان" نیز توجه شده است، شکل آن یکی از افسانه های مربوط به پیدایش نام کازان است. علاوه بر این، چنین دیگ (قزقان) مسی نماد فراوانی و باروری است‪.

جالب است که "دیگ" دفتر ثبت نام غیرمعمول با یک تسمه فلزی با پلنگ های بالدار و اژدها تزئین شده و در ارتفاع 32 متر برای دید بازدیدکنندگان باز است که از آنجا جاذبه شهر به خوبی دیده می شود‪.

در مرکز شهر و در منطقۀ اراکچینوی قدیمی، می‌توان نماد عجیب عبادتگاه تمام ادیان را دید - یک جای مشهور، مثل مرکز بین‌المللی و فرهنگی اتحاد معنوی. در مجموعۀ ساختمان‌ها، نمادهای کلیسای عیسویان، مسجد مسلمانان، بتخانۀ هندوها و کنیسۀ یهودها دیده می‌شود. اما رسوم و عبادات در آن انجام نمی‌شود و به عنوان نمادی از اتحاد ادیان، فرهنگ‌ها و تمدن‌ها شناخته می‌شود‪.

   

   

"کازان آرنا"
در 29 سپتامبر 2012 اعلام شد که کازان به عنوان شهر میزبان رقابت‌های جام جهانی 2018 انتخاب شده است‪.

‫"کازان ارنا" - استادیوم چهار منزلۀ فوتبال که گنجایش 45 هزار تماشاگر را دارد و برای مسابقات دانشجویی جهان در سال 2013 ساخته شد. این نخستین ورزشگاه در روسیه است که برای یک رقابت جهانی ساخته شد. از هوا، این ورزشگاه به شکل یک گل سوسن آبی است‪.

در این‌جا مراسم افتتاحیه و اختتامیۀ بازی‌های دانشجویی برگزار شد، پس از دو سال در سال 2015 میزبان جام جهانی بازی‌های آبی بود، در آن زمان از این استادیوم زمین فوتبال حذف شد و به جای آن دو حوض بزرگ جاسازی شد. پس از آن دوباره به فضای فوتبال تبدیل شد و برای نخستین بار در استادیویم "کازان ارنا" تیم‌های روبین کازان و لوکوموتیف مسکو به مصاف هم رفتند‪.

در سال 2017 چندین بازی مرحلۀ گروهی جام کنفدراسیون‌های فیفا در ورزشگاه کازان برگزار شد، در کنار آن این استادیوم بازی نخستین مرحلۀ نیمه‌نهایی را میزبانی کرد که در آن تیم‌های پرتقال و شیلی به مصاف هم رفتند‪.

در کنار مسابقات فوتبال و برنامه‌های ورزشی در استادیوم "کازان ارنا" کنسرت‌ها و گردهمایی‌های فرهنگی نیز برگزار می‌شود‪.
جزئیات بیشتر درباره استادیوم

   

   

   

چگونگی رسیدن
با هواپیما: حدود 26 کیلومتر دورتر از شهر، فرودگاه کازان به عنوان یکی از بزرگترین فرودگاه های روسیه قرار دارد که پروازهایی از چند کشور اروپایی به آن جا صورت می‌گیرد و بزرگترین شرکت‌های هوایی در آن فعال اند‪.

با قطار: در این شهر دو ایستگاه راه آهن وجود دارد، مرکزی و شرقی که از آن به تمامی نقاط روسیه سفر انجام می‌شود. از مسکو حدود 12.5 ساعت فاصله تا کازان است و از سنت‌پترزبورگ چیزی کمتر از یک شبانه روز‪.

با اتوبوس: از مسکو تا کازان می‌توان در 15 ساعت رفت، اما از سنت‌پترزبورگ بیش از یک شبانه‌روز‪.