05:33 24 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 131

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: در خصوص ذخیره سازی اورانیوم با غنای 20 درصد، از رقم 120 کیلو عبور کرده‌ایم و در این موضوع از برنامه جلوتر هستیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سازمان انرژی اتمی ایران، محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای با منع گسترش سلاح‌های هسته ای، جزو مواردی است که تعهد مشترک کشورهاست و در قالب ضوابط و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر قرار شده و دولت‌ها به آن متعهد هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: بر اساس هدف گذاری‌ها و تاکید رهبر ایران، تولید 10 هزار مگاوات برق هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ شده است و بنابراین تلاش می‌کنیم این هدف گذاری را به اقدام عملی تبدیل کنیم و با استفاده از همه فرصت‌ها بتوانیم با فعال کردن ظرفیت‌های ساخت داخل و توان دانشی سازمان انرژی اتمی و شرکت‌های دانش بینان، گام بزرگی رو به جلو برداریم و تولید برق هسته‌ای را به حداکثر برسانیم.

اسلامی همچنین با بیان اینکه این برنامه 10 هزار مگاواتی حدود 15 ساله است، گفت: قرارداد زمانبندی تولید دو هزار مگاوات، 8 ساله بود و تلاش می‌کنیم از این 8 سال بیشتر نشود همچنین با تمهیدات و برنامه ریزی انجام شده امیدواریم تعهدات مالی را تامین کنیم. نیروگاه اتمی بوشهر پیوسته هزار مگاوات برق تولید می‌کند و اکنون دوره تعطیلی نیروگاه بوشهر برای تعمیرات سالانه است که دوره 90 روزه است و از 10 مهر آغاز شد وتا 10 دی ادامه دارد.

او ادامه داد: هم تولید سوخت 20 درصد و 60 درصد صورت گرفته و هم برنامه ریزی‌های تولید اورانیوم فلزی آغاز شده است، سانتریفیوژهای IR2m  نصب و IR6 در حال ساخت هستند و با زمان بندی یک ساله‌ای که در قانون پیش بینی شده و با اندکی تأخیر اجرا خواهد شد، مابقی تعهدات را هم اجرا شده می‌دانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین در خصوص ذخیره سازی اورانیوم با غنای 20 درصد نیز افزود: از رقم 120 کیلو عبور کرده‌ایم و در این موضوع از برنامه جلوتر هستیم، پیشتر طبق برجام قرار بود که سوخت اورانیوم 20 درصد به راکتور تهران داده شود اما داده نشد و اگر ساخت این میزان سوخت را خودمان آغاز نمی‌کردیم این موضوع امروز به یکی از معضلات مان تبدیل می‌شد.

مرتبط:

رئیس شورای امنیت: ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف کند
آژانس بین المللی انرژی اتمی: ایران ذخایر اورانیوم خود را چهار برابر کرده است
کره شمالی تأسیسات تولید اورانیوم غنی شده خود را گسترش می دهد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک