07:58 28 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 61

طبرسی: با ارائه گزارش میانی فاز سوم کارآزمایی بالینی به وزارت بهداشت ایران، مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپایکوژن صادر شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، پیام طبرسی، محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن ایرانی_استرالیایی "اسپایکوژن" درباره آخرین وضعیت واکسن ایرانی- استرالیایی کرونا، گفت: تزریقات در فاز سوم کارآزمایی بالینی در 16 هزار و 800 داوطلب انجام شده است و منتظر هستیم ببینیم بیماری به چه صورت می‌شود و نتایج نهایی مطالعه چه خواهد شد.

وی افزود: گزارش میانی فاز سوم کارآزمایی بالینی به وزارت بهداشت ارائه شد که بر همان مبنا مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپایکوژن صادر شد. فاز حیوانی و فاز اول کارآزمایی بالینی انسانی واکسن اسپایکوژن در استرالیا صورت گرفت و فاز دوم در ایران بر 400 نفر انجام شد که نتایج ایمنی‌زایی خوبی داشت و بالای 80 درصد تولید آنتی بادی داشت. همچنین در محیط آزمایشگاهی نیز تا 87 درصد ویروس آلفا یا کرونای انگلیسی را مهار کرده بود که بر همان مبنا مجوز فاز سوم کارآزمایی بالینی را گرفتیم.

طبرسی تاکید کرد: در فاز سوم 16 هزار و 800 نفر تحت مطالعه قرار گرفتند و بر اساس آنالیز بینابینی صورت گرفته، متوجه شدیم آنهایی که دو هفته از تزریق دُز دومشان گذشته بود، بالای 60 درصد اثربخشی واکسن داشتند. همچنین تمام بررسی‌ها بر گونه دلتای ویروس صورت گرفت که حاکی از اثرگذاری خوب واکسن بر این جهش ویروس است.

او ضمن اشاره به دریافت مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپایکوژن و با تاکید بر اینکه کارخانه تولید این واکسن می‌تواند ماهیانه 3 میلیون دُز واکسن تحویل وزارت بهداشت دهد، ارائه اطلاعات بیشتر پیرامون میزان و نحوه تولید را وابسته به توضیحات رسمی کارخانه دانست.

مرتبط:

پیشنهاد کنترل کارت واکسن در رستوران‌های ایران
در ایران نزدیک به ۶۳ میلیون دوز واکسن کرونا تزریق شده است
6 میلیون دُز واکسن کرونا از نوع سینوفارم وارد ایران شد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک