13:57 27 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 12

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و وزیر امور خارجه ایران، در سازمان ملل متحد بر اهمیت فوق العاده از سرگیری زودهنگام مذاکرات در وین تاکید کردند.

به گزارش اسپوتنیک، جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ایالات متحده ملاقات کردند و پس از آن آنها ضرورت از سرگیری مذاکرات درباره توافق هسته ای ایران را اعلام کردند.

در بیانیه سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز چهارشنبه در بروکسل منتشر شد، بیان شده است: بحث بر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) [در مورد برنامه هسته ای ایران] متمرکز بود.

بورل رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، بر اهمیت فوق العاده از سرگیری زودهنگام مذاکرات در وین به منظور بازگشت به اجرای کامل برجام تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران از آمادگی خود برای از سرگیری مذاکرات در آینده نزدیک اطمینان داد.

در اتریش، از ماه آوریل مذاکراتی بین ایران و گروه "پنج" (روسیه، بریتانیا، آلمان، چین و فرانسه) برای بازگرداندن توافق هسته ای ایران به شکل اولیه در حال انجام است. طرفین در مورد لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، انجام تعهدات خود در حوزه هسته ای و همچنین بازگشت ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک بحث می کنند.

نمایندگان کشورهای طرف توافق نیز بدون مشارکت ایران رایزنی های جداگانه ای با فرستادگان آمریکایی دارند.

در ابتدا، انتظار می رفت که هیئت ها کار را در پایان ماه مه، سپس - در ابتدای ماه ژوئن به پایان برسانند.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه شنبه گفت که مذاکرات درباره از سرگیری کامل توافق هسته ای در وین ظرف چند هفته از سر گرفته می شود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک