13:01 27 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 51

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در جریان سفر به تاجیکستان با شوکت میرزایف رئیس جمهور ازبکستان در مورد روابط دو جانبه و منطقه ای و افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری ایرنا، رئیس جمهور ایران در این دیدار اظهار داشت: سطح روابط اقتصادی دوکشور باید متناسب با روابط سیاسی ارتقا یابد. سطح فعلی روابط اقتصادی تهران و تاشکند هم سطح روابط سیاسی دو کشور نیست و ایران علاقمند است روابط اقتصادی با ازبکستان را در چارچوب گسترش مناسبات با همسایگان بیش از پیش گسترش دهد."
وی در مورد تحریم های ایران بیان داشت: "تحریم ها مانع پیشرفت ایران نشدند، اما تلاش می کنیم برطرف شوند."


ابراهیم رئیسی در مورد افغانستان یاد آور شد : "ایران از تشکیل دولتی فراگیر و با مشارکت همه گروه ها و اقوام در افغانستان که به استقرار صلح و ثبات در این کشور منتج شود، حمایت می کند."
در این دیدار شوکت میرزایف رئیس جمهور ازبکستان هم از سوابق تمدنی و تاریخی مشترک دو کشور که می تواند نقش مهمی در تسهیل گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی فیمابین و ارتقای سطح همکاری های فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران و ازبکستان داشته باشد سخن به میان آورد.
رئیس جمهور ازبکستان اظهار داشت: "ازبکستان به دنبال یک نقشه راه عملیاتی برای گسترش روابط اقتصادی با ایران به ویژه در عرصه حمل و نقل و هر چه فعال تر کردن کریدور ارتباطی شمال-جنوب با محوریت بندر چابهار است."

 

مرتبط:

ابراهیم رئیسی در شهر دوشنبه با شوکت میرزایف دیدار و گفتگو کرد
نام ابراهیم رئیسی در میان ۱۰۰ فرد تاثیرگذار جهان
رئیسی: ایران حضوری فعال در سازمان شانگهای خواهد داشت
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک