21:11 22 سپتامبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 02

برای جلوگیری از خاموشی‌ها باید در مصرف برق صرفه‌جویی شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، ناترازی تولید و مصرف برق به گفته مسوولان صنعت برق همچنان ادامه داشته و در برخی مواقع برای جبران کسری تولید، چاره‌ای به غیر از اعمال خاموشی‌ها باقی نمی‌ماند.

چندی پیش، همایون حائری معاون وزیر نیرو، میزان ناترازی تولید و مصرف برق را بیش از ۱۴ هزار مگاوات عنوان کرد.

آمار منتشره شرکت مدیریت شبکه برق ایران نشان از آن دارد که مصرف برق روز گذشته به ۵۸ هزار و ۴۴۲ مگاوات رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۵۱هزار و ۳۴۹ مگاوات بود، از رشد بیش از هفت هزار مگاوات برخوردار شده است. این درحالی است که به گفته مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، توان تولید برق در کشور حدود ۵۲ هزار مگاوات است که نشان می دهد گرچه ناترازی کمتر شده اما همچنان تداوم دارد.

اما راهکار اصلی پیشگیری از خاموشی رعایت مصرف صحیح و جلوگیری از بد مصرفی است. علاوه بر این استفاده نکردن از وسایل برقی پرمصرف در ساعت های اوج مصرف، استفاده از وسایل برقی با راندمان مصرف کم، استفاده بیشتر از نور خورشید و خارج کردن دوشاخ وسایل برقی بی استفاده از برق راهکارهای دیگری برای کاهش مصرف برق است.

اعمال روش های مدیریت مصرف علاوه بر آنکه کمک مهمی در پایداری شبکه برق است، نقش مهمی در کاهش سبد هزینه خانوار دارد زیرا هرچه مصرف کم تر باشد، هزینه متعلقه هم کمتر خواهد بود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک