11:32 19 اکتبر 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 25

صف های طولانی خرید مرغ، مردم را از حضور در صف رأی دلسرد می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم، بنابر اظهار تشکل‌های مرغ و دام و دولتی‌ها، تعلل بانک مرکزی در تخصیص ارز نهاده دام در سال گذشته و امسال مهمترین دلیل کمبود و گرانی مرغ و ایجاد صحنه‌هایی زشت از صف‌های طولانی برای خرید ۲ مرغ شد تا در آستانه انتخابات مردم از حضور در صف رأی دلسرد شوند.

یکی از این اتفاقات تلخ، کمبود شدید مرغ به‌همراه گرانی این محصول اساسی بود که متأسفانه شاهد صف‌های طولانی در جای جای کشور برای خرید 2 عدد مرغ با ارائه کارت ملی بودیم. عدم تخصیص ارز به واردات نهاده‌های دامی به‌مدت بیش از یک ماه در اوایل سال جاری و روند کند و پرمشقت اختصاص ارز به واردات نهاده‌های دامی در سال گذشته باعث شد که واردات نهاده‌های دامی در سال گذشته و امسال با مشکل مواجه شد.

این کمبود به بازار مصرف یعنی دامداران و مرغداران نیز منتقل شد و قیمت نهاده‌های دامی در بازار آزاد به چند برابر قیمت واقعی خود رسید تا در نتیجه این عدم اطمینان مرغداران از آینده وضعیت تأمین نهاده‌ها، در سال گذشته میزان جوجه‌ریزی کاهش یابد و این کاهش نیز خود را با تولید کمتر و گرانی مرغ در بازار نشان داد؛ مردم برای خرید 2 عدد مرغ صف‌های طولانی را  در مراکز منتخب در شرایط کرونا تحمل کردند.

بنا بر گزارش تشکلهای بخش خصوصی مرغ  و دام و حتی مسئولان فعلی و سابق دولتی، گرانی مرغ و گوشت در بازار ناشی از تعلل بانک مرکزی در تخصیص ارز به واردات نهاده‌های دامی بود که کماکان  نیز این مشکلات قابل مشاهده است، به‌طوری که قیمت یک کیلوگرم مرغ در زمان حاضر بیش از 30 هزار تومان و یک کیلوگرم گوشت بیش از 130 هزار تومان شده است.

بر اساس آمار سامانه جامع تجارت در سال گذشته نیز شاهد کاهش واردات نهاده‌های دامی بودیم به‌طوری که میزان  واردات جو نصف شد و در فروردین و اردیبهشت سال جاری  نیز واردات نهاده‌های دامی 53درصد کاهش داشته است.

درباره عدم بموقع اختصاص ارز توسط بانک مرکزی برای تأمین نهاده دام و تأثیر آن بر چرخه‌های تولید مرغ، بارها توسط رسانه‌ها، تشکل‌های مرغداری و انجمن جوجه یک‌روزه هشدار داده شده بود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک