13:55 15 ژوئن 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 723

نه فقط چینی‌ها که لهستانی‌ها، هندی‌ها و ترکیه‌ای‌ها هم در ایران مزارع رمزارز احداث کرده‌اند، فقط چیزی حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تجارت نیوز، رییس اتاق ایران و چین در رابطه با قطعی اخیر برق ها در ایران گفت که کشور خارجی در ایران مزرعه رمزارز دارند. رمزارزها عامل قطع برق نیستند.

بر اساس اعلام انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر برق ایران پس از ونزوئلا ارزان‌ترین برق جهان است و حالا با سقوط ارزش ریال، نرخ برق ایران نازل‌تر شده است. همین موضوع نام ایران و ونزوئلا را به عنوان دو بهشت استخراج رمزارز مطرح کرده است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که جیره‌بندی برق شهروندان ایرانی این روزها حاشیه‌ساز شده است و البته انگشت اتهام به سمت مزارع استخراج رمزارز در ایران نشانه رفته است. مزارعی که گفته می‌شود یکی از بزرگترین‌ آنها در اختیار چینی‌هاست
با وجود این، مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین به تجارت‌نیوز می‌گوید که نه فقط چینی‌ها که لهستانی‌ها، هندی‌ها و ترکیه‌ای‌ها هم در ایران مزارع رمزارز احداث کرده‌اند. او توضیح می‌دهد: چین، لهستان، هند و ترکیه همه با مجوزهای وزارت صمت و وزارت نیرو فعالیت می‌کنند و البته نرخ برق آنها با بهای برق صادراتی محاسبه می‌شود

.او تاکید می‌کند که واگذاری ارز به مزارع رمزارز خارجی به صرفه‌تر از صادرات است و البته تاکید می‌کند که مصرف برق این مزارع رقم زیای نیست و فقط چیزی حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند.

علی بخشی، رئیس هیأت مدیره سندیکای برق ایران در این خصوص می‌گوید: "حتی اگر عدد ۲ هزار مگاوات برای استخراج رمزارز صادق باشد، در کشور بیش از ۸۰ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده و بالای ۵۶ هزار مگاوات تولید مستمر دارد. به عبارتی این مقدار می‌شود یک واحد از سی واحد یا ماهی یک شب خاموشی."

مرتبط:

مراکز مجاز استخراج رمز ارز در ایران از امروز خاموش می شوند + جزئیات
کشف دستگاه های استخراج رمز ارز غیرمجاز در ایران ادامه دارد
نگرانی از آغاز مجدد فعالیت یک مزرعه استخراج رمز ارز در ایران با حضور چینی ها: چرا؟
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک