14:43 24 ژوئیه 2021
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 2914

امروز جلسه اول کمیسیون مشترک از دور جدید مذاکرات در وین برگزار شد. از بعد از ظهر هم کار گروه‌های کاری رفع تحریم ها و هسته ای شروع شد و گویا آمریکا بر بازگشت به برجام جدیت دارد.

به گزارش اسپوتنیک، آقای عراقچی رئیس هیات ایرانی در مذاکرات برجام، پس از نشست امروز وین گفت که  آنچه که از جلسه اول می شود استنباط کرد جدیت همه طرف ها در رسیدن به یک راه حل و احیای مجدد برجام است.


اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می شود این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند،  تا الان اعلام آمادگی کردند که بخش بزرگی از تحریم های خود را بردارند. البته از نظر ما هنوز کامل نیست .
 اگر خواسته های ما تأمین بشود جمهوری اسلامی ایران هم کاملا جدی است که به تعهدات خود و اجرای کامل برجام مجددا برگردد، این اراده ایران است که اتخاذ شده و هیچ ارتباطی با مسائل دیگر در تهران ندارد با امر انتخابات که طبیعتا موضوع مهمی  در کشور است ارتباطی ندارد. مذاکرات ما فارغ از مسائل حاشیه ای و جانبی در حال برگزاری است اهداف ملی دارد و منافع ملی را در نظر دارد و صرفاً ما در راستای خطوط تعیین شده ای که از مواضع قطعی نظام است حرکت می‌کنیم  برای تامین منافع کشور و برداشته شدن تحریم ها و این جدیت ما در جلسه منعکس شده است.
 در مجموع ما این دور را بایک  انرژی مثبت جدیدی شروع کردیم و امیدوار هستیم که بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار خود را جمع بندی کنیم. البته در مورد زمان نمی شود پیش بینی داشت ولی امیدوار هستیم که بتوانیم سریعتر انجام بدهیم.
مذاکرات تعطیلی نخواهد داشت و  در سطح گروه‌های کاری ادامه پیدا خواهد کرد، کارشناسان ما اگر لازم باشد شبانه‌روز کار خواهند کرد و از این بعد از ظهر کار خود را شروع کرده اند. هر زمان که نیاز باشد برای جمع بندی یا حل مشکلات آنها کمیسیون مشترک دو باره تشکیل جلسه خواهد داد.
به هر حال آژانس در مسائل فنی صاحب نظر است و نظرات کارشناسی آژانس می تواند به حل برخی سوء تفاهم ها و مشکلات کمک بکند و لذا مشورت ها با آژانس به طور طبیعی توسط همه هیئت ها صورت می گیرد.

مرتبط:

اولیانوف: شرکت کنندگان در مذاکرات برجام آماده اند تا زمان دستیابی به توافقی در وین بمانند
نشست کمیسیون مشترک برجام امروز در وین برگزار می‌شود
یک مقام ارشد آمریکایی از احتمال بازگشت دو جانبه واشنگتن و تهران به برجام سخن گفت
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک